ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 7 клас Добавить сочинение

Моральні питання у творах Дж. Свіфта і А. Конан Дойла

На перший погляд, автор описує в романі фантастичний факт: людина, кора­бельний лікар потрапляє у країну Ліліпутію. Але подальші події зображують світ, далекий від фантастики.

Це стосується взаємин між мешканцями країни, стосунків між можновладця­ми і громадянами та міждержавних відносин.

Вигадана країна, але вона живе саме так, як одна зі звичайних держав на зем­лі: ті ж самі пристрасті, бажання влади над своїм народом і чужим. Сам Гуллівер поводився в цій державі так, ніби він був у звичайних умовах, у своїй країні. Він змушений був пристосовуватися до існуючих у Ліліпутії порядків, але водночас він не був агресивно налаштований проти цих людей. Він намагався зробити так, щоб здоровий глузд переважав у їхніх діях.

Люди мають з повагою ставитися до інших і, звісно, чекають такого ставлення й до себе. Що ж виходить у ліліпутів?

Одного разу імператор Ліліпутії запросив Гуллівера на розвагу, яка вразила Людину-Гору: це були вправи канатних танцюристів. У самому цьому, може, не­має нічого поганого. Але, як виявилося, за те, що хтось стрибне на канаті вище за всіх і при цьому не зірветься, не постраждає, одержує вакантну посаду. Вихо­дить, що не за розумові якості, талант ліліпутовець одержує місце на службі, а за те, що зможе догодити імператорові, ризикуючи своєю головою, власним життям. Я вважаю, що це аморально. І далі Гуллівер розповідає, що ті змагання часто су­проводжуються нещасними випадками. «Я сам бачив, — каже він, — як два або три претенденти завдали собі шкоди». Але небезпека стає ще більшою, коли самі міністри, щоб догодити, щоб зайвий раз продемонструвати імператорові свою не­замінність, намагаються виявити свою спритність. Жахливо те, що відбувається усе це за наказом імператора. Багато з тих, хто наважується на такі дії, закінчу­ють життя трагічно.

Мені здається, що вчинок Гуллівера, який взяв у полон флот Блефуску, не до­дає гідності головному герою. Я розумію: це була своєрідна платня за його сво­боду, проте моральні якості людини не повинні залежати від обставин. Імперато­рові було мало флоту — ворога він мріяв добити, встановивши свого намісника, щоб він, імператор, міг впроваджувати свої порядки. Йому кортіло зробитися пов­новладним володарем всесвіту. Монарх був честолюбним, і його бажання інко­ли були просто нездійсненними. Але це мало хвилювало вельможну особу. Коли

Гуллівер відмовився бути зброєю поневолення хороброго і вільного народу Бле- фусісу, він впав у немилість. Згодом його оголосили зрадником і ухвалили вирок: знищити Людину-Гору.

Мені здається, що вчинок придворного, що попередив Гуллівера про небезпе­ку, яка йому загрожувала, не можна вважати аморальним, бо Гуллівер не був во­рогом Ліліпутії, і це попередження справедливе.

Якщо у фантастичній країні є люди, для яких людська гідність, доброта, спра­ведливість — лише порожній звук, то про що й казати, коли ми опиняємося в Англії XIX століття?

Про що йдеться у творі Конан Дойла «Собака Баскервілів»? Про те, що голов­ні герої намагаються викрити злочинця, брехню, поновити справедливість, — це по-перше. По-друге, знищити темні сили зла.

Дії Шерлока Холмса і лікаря Вотсона — добро, спрямоване на благо людини. Втіленням сили зла стають собака Баскервілів та її хазяїн Степлтон. Невипадково смерть собаки збігається зі смертю хазяїна. Зло завжди має бути покараним. Про це розповідає легенда на початку повісті.

Лорд Кларендон пише історію, яка сталася за часів великого повстання. У ній фігурує замок Баскервілів, що належав Гуго Баскервілю, представнику цього роду. Він мав схильність до безглуздих жорстоких жартів, що зробили його ім’я симво­лом зла в Західній Англії. Гуго викрав дочку одного заможного селянина, а вона втекла. Кажуть, що він закохався. Але, якщо кохаєш людину, хіба поводитимешся в такий спосіб? Наздогін дівчини кинулися всі, хто пиячив з господарем. Попере­ду всіх Гуго випустив собак. Знайшли мертвими обох — і дівчину, і Гуго...

Степлтон вирішив відродити легенду і виховати собаку, який став би зброєю у досягненні його недобрих задумів. Не підлягає сумнівам, що Степлтон теж з роду Баскервілів.

Щоб перемогти зло, треба чимало мужності, треба мати неабиякий розум. Не можна примусити себе кохати. Якщо ти вбив, ти і кару понесеш, відплата тебе дістане.

Шерлок Холмс — порядна людина. Він майже безкорисливо діє. Він налашто­ваний на добро, справедливість, робить добро не заради наживи.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 7 клас | Добавил: 00dima (17 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 163 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz