ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 7 клас Добавить сочинение

Історичні події в повісті А. Кащенка «Над Кодацьким порогом»

«Козак» у перекладі з тюркської означає «вільний чоловік», «неустрашимий вояк». Козаки безстрашно охороняли наші землі від турків і татар, боронили Україну від ворожих переслідувань, хотіли, щоб народ наш мав свою державу і свободу. Були часи, коли польська шляхта панувала в Україні, впроваджувала порядки, які були тоді у Польщі та Європі. Важко було усім жителям україн­ським, бо найбільші права і привілеї мала польська шляхта: вона мала багато зе­мель, окремий суд, сплачувала малі податки. Польське духовенство також мало усякі права і привілеї. Найгірше жилося селянам, або «хлопам», як їх тоді нази­вали. Вони не мали жодних прав, не мали свободи, мусили працювати на пан­щині, та ще й були биті за будь-яку провину.

Але як же народ оборонявся? Прості люди втікали до Запорозької Січі. 1635 року гетьман Конецпольський хотів ослабити силу Запорозької Січі і тому над Дніпром вибудував твердиню Кодак. А на ній стояли охоронці, які не пус­кали запорожців з Січі в Україну і нікого з України на Січ. Цього часу кошовим отаманом став хоробрий Іван Сулима, який воював із турками на Чорному морі і навіть перепливав Середземне море аж до Риму. Почувши про Кодак, він по­вернувся із походу, зібрав велике військо козацьке, напав на твердиню і зруй­нував її. Тоді польська шляхта на чолі з Конецпольським зібрала близько двох тисяч реєстрових козаків, які підступом узяли Січ, повбивали вірних козаків-за- порожців, а Сулиму зв’язали й віддали полякам. Сулиму було страчено у Вар­шаві 1637 року.

Андріан Кащенко дуже часто звертався до історичної тематики, уважно ви­вчав старі документи, які свідчили про героїчне минуле нашої України. Тема Запорозької Січі хвилювала автора дуже давно: славнозвісні гетьмани, отамани проходять перед нашими очима в його нарисах, повістях, оповіданнях. Одним із таких творів є оповідання «Над Кодацьким порогом». Саме в ньому автор зна­йомить нас із легендарним Іваном Сулимою, який боровся за свою Україну, ви­ступав проти польського ярма. Письменник зміг цікаво описати події того часу. Детально зобразив зовнішність козацького ватажка: «Засмолене вітрами обличчя з великими блискучими очима та пишними над ними бровами одбивало завзят­тям...» Козаки поважали свого товариша за хоробрість, мужність, уміння дома­гатися правди попри все. Іван Сулима зображений справжнім патріотом, рідним сином неньки України, який ніколи нікому не дасть скривдити її. Воював муж­ньо сам, умів повести за собою в бій інших: «Підемо за мною Чорним морем погуляти та запалимо люльки аж у Азові турецькому!»

Коли кошового отамана зрадили і вирішили стратити, Іван Сулима не бо­явся смерті, не благав пощади: «Не страхався смерті славний козак, але нудьга, мов гадюка, обмотала йому серце...» Мав надію герой на те, що колись розбрат між українцями закінчиться, забудеться зрада, настане мир у славній Україні. І вже за дванадцять років козаки повстали за свою волю, за свої права, за прав­ду, якої так довго не могли знайти. Історія завжди пам’ятатиме своїх славних синів!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 7 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 88 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz