ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 15
Гостей: 15
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Іван Сірко - славний син свого народу

Українці — народ співочий. Тому пісень він створив надзвичайно багато. Го­ворять, що навіть співаючи щодня, українець не повторить одну й ту саму пісню жодного разу. Різні ці пісні за настроєм та змістом. Створені також у різний час. Значне місце серед них займають пісні історичні.

У найдавніших історичних піснях розповідається про боротьбу народу проти турецько-татарських загарбників та прославляються мужні ватажки, які не шко­дували життя свого заради рідного краю та свого народу. Таким є і герой пісні «Та ой як крикнув же та козак Сірко». У пісні він зображений як справжній ко­зацький отаман, мужній, винахідливий, рішучий. За це його поважають козаки та бояться вороги.

Щоб переконливіше й глибше розкрити образ Сірка, народ у пісні викорис­товує такий засіб поетичного синтаксису, як паралелізм, коли явища природи зо­бражуються паралельно з явищами людського життя:

Гей, та ми ж думали, та ми ж думали,

Що то орли із Січі вилітали, —

Аж то військо славне запорозьке

Ой на Кримський шлях із Січі виїжджало.

Та ми ж думали, та ми ж думали,

Що то сизий орел по степу літає, —

А то ж Сірко на конику виїжджає.

Та ми ж думали, ой, та ми ж думали,

Що то місяць в степу, ой, зіходжає, —

А то козак Сірко, та козак Сірко На битому шляху та татар обступає.

 

Кошовий отаман Сірко порівнюється у пісні із сизим орлом, а військо — із со­нечком. Так виразилася всенародна любов до сво'іх захисників. Пісня має харак­терні ознаки — повтори, вигуки, пестливо-зменшувальні слова.

Мене зацікавила особистість головного героя історичної пісні «Та ой як крик­нув же та козак Сірко». Хто ж такий Іван Сірко і яким він був?

Це був відважний козак, який усе своє життя воював з турками й татарами, бо їх уважав за найбільших ворогів України. Сірко побив турків і татар у 55 бит­вах і так ослабив кримських татар, що вони вже потім не мали сили нападати на Україну.

Протягом 20 років боровся Іван Сірко проти турецько-татарських завойовників.

Сірко — історична особа. Він — син козака з Мерефи Харківської області. Безліч переказів та легенд існує про нього. Ім’я його одна з легенд пояснює так. Іван нібито народився з зубами і, коли його проносили повз стіл, схопив пирі­жок і з’їв. У народі прокотилася чутка: такий гризтиме ворогів, як пес Сірко. Прі­звисько закріпилося за хлопчиком, потім сталб'іменем відважного козака.

Що ж розповідає, про нього історія? Вперше на історичну арену Сірко ви­ступив як вінницький полковник. А вже за три роки очолив Січ. Мужній пол­ководець брав найактивнішу участь у визвольній війні українського народу про­ти польської шляхти 1648—1654 рр. Пізніше (Гірко очолив повстання проти цар­ських воєвод. У цій жорстокій сутичці загинув улюблений його син Петро. Сам же кошовий потрапив у царську немилість і був засланий за непокору до Сибіру.

Та хоч цар побоювався Сірка й не любив його за волелюбство, проте у гріз­ний час згадав про засланця. Коли 300 тисяч турків перейшли Дунай та хмарою посунули на Україну, запорожці зажадали від царського уряду повернення на Січ грози бусурманів Сірка. Цар змушений був поступитися. Щоправда, перед тим як звільнити Сірка, він запросив його до своїх палат і змусив дати присягу на ві­рність царській величності. Він знав, що лицар Сірко ніколи не порушить сво­го слова.

Недарма називали бусурмани Сірка Урус-шайтаном, тобто українським чор­том. Для ворогів він справді був страшнішим за нечисту силу. Для рідної ж землі Іван Сірко був вірним оборонцем та захисником.

Іван Сірко помер 1680 року на Чортомлинській Січі. Його могила є там донині в селі Купелівці, а на могилі камінь із написом.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (15 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 531 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz