ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Тема влади грошей над людиною у п’єсі І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»

Одним із кращих творів І. Карпенка-Карого є комедія «Сто тисяч», яку ав­тор написав на хуторі Надія. В основі п’єси — реальний факт. 1. Карпенко-Карий зустрічався із заможними селянами, які стали жертвами шахраїв, що продавали фатьшиві гроші.

Не втримався від спокуси й ледве не поплатився за це життям і головний ге­рой комедії «Сто тисяч» Герасим Калитка.

Герасим Никодимович Калитка — небідний селянин, який скуповує землі як у селян, що розорилися, так і в поміщиків, які або не пристосувалися до нових умов господарювання, або не витримали конкуренції, тому змушені продавати свої ма­єтки. Сенс свого життя Калитка вбачає у придбанні землі. Саме на це спрямовані всі його сили й помисли, про це він говорить у хвилини найбільшого розчулення: «Ох, земелько, свята земелько, Божа ти дочечко... Як радісно тебе згрібати доку­пи, в одні руки. Приобрітав би тебе без ліку. Легко по своїй власній землі ходить. Глянеш оком навколо — усе твоє: там череда пасеться, там орють на пар, а тут за­зеленіла вже пшениця і колосується жито; і все то гроші, гроші, гроші...» У нього вже є двісті десятин землі, немалий шматок, але поряд живе поміщик Смоквинов, Який землю «заложив і перезаложив». Герасим знає, що цю землю скоро «про­дасть або й продадуть». Тому мріє купити її, думки про цю землю не дають йому спокою: «Ай, кусочок же, двісті п’ятдесят десятин, земля не перепахана, ставок рибний, і поруч з моєю, межа з межею». Але грошей не вистачає.

Звичайно, Герасим Никодимович не відмовлявся від жодного способу зароби­ти карбованця. Він нещадно експлуатує своїх робітників, не гребує лихварством, не цурається й непевних заробітків. Коли Невідомий запропонував йому за п’ять тисяч справжніх карбованців купити сто тисяч фальшивих, то Герасим Никоди­мович не зміг встояти перед спокусою й згодився на авантюру. Жадоба збагачен­ня приглушила голос здорового глузду, і він став жертвою хитрого шахрая.

Крок за кроком розкриває перед нами драматург характер, звички та його хво­робливу скнарість. Глитай шкодує шматка хліба для наймита, він забороняє дру­жині брати коней, щоб поїхати до церкви. Коли ж вона запитує, кого йому більше жаль, її чи коней, Герасим відповідає: «Скотина гроші коштує, вона цілий тиж­день робить на нас, а в неділю, що мала б відпочить, гони в церкву. Це не по- божому і не по-хазяйськи».

У комедії автор торкається проблеми влади грошей та її згубного впливу на людину. Калитка і такі, як він, у гонитві за багатством розтрачують кращі люд­ські якості, гублять тверезий розум, нормальну родину, їхнє життя втрачає сенс.

Комедія «Сто тисяч» належить до кращих сатиричних комедій української лі­тератури.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (15 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 887 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz