ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Роль художніх засобів в оповіданні М. Коцюбинського «Дорогою ціною»

Оповідання М. Коцюбинського «Дорогою ціною» вражає красою і силою ху­дожніх образів, багатством поетичної мови. У творі багато метафор, епітетів, по­рівнянь. Більшість із них пов’язані з психологічною характеристикою героїв. Ось, наприклад, епізод прощання Остапа та Соломії. їм важко говорити, і тривожний, болісний стан душі персонажів передано за допомогою метафор: «Події, що не­сподівано привели їх до розлуки, ба й невідома будущина, яка кинула вже свою тінь на душу, збіглись у цей мент докупи і мов замулили глибину сердечну». Гли­бину смутку Соломії -підкреслено епітетом «тихий», а почуття самотності і без­порадності пораненого Остапа психологічно наснаженим епітетом «одрізаний».

Про пошуки найбільш вдалого образного вислову свідчать і варіанти назви оповідання, які М. Коцюбинський перебирав: «На волю», «Дорога воля», «З не­волі», «За дорогу ціну», «Воля». Врешті він зупинився на лаконічному метафорич­ному заголовку «Дорогою ціною».

В оповіданні чимало народнопісенних та розмовних епітетів. Вони поетизують незламний дух народу, боротьбу за волю, простори рідної землі: «палкі заклики», «жива душа», «вільний дух народу», «широкі степи», «гарячі коні». Деякі епітети вказують на марність сподівань кріпаків здобути волю в чужому краю: «химерні мрії», «неясні, невиразні згадки», «невідомі вільні краї». Хоч епітетів в оповіданні й багато, але М. Коцюбинський не зловживає ними, він використовує лише такі, що вказують на якусь істотну ознаку явища чи характеру, сприяють глибшому розкриттю ідейного змісту твору.

Твір багатий і на точні та влучні порівняння. Багато з них пов’язані із селян­ським побутом: «з гаю пашіло, мов з печі», «плавні хвилювалися, як нива», «тем­но, як у льоху».                                                                          '

Чимало порівнянь фольклорного походження. Вони засновані на виявленні смішних або негативних рис у характері людей: «Іван торохтів, мов горохом си­пав», «та не сопіть так, як ковальський міх».

Тему визвольної боротьби допомагають розкрити численні прислів’я, приказ­ки, народнопісенні і розмовні звороти. Соломія так говорить про кріпацьке життя: «Пропадай воно все пропадом... Піду і я світ за очі... Дідько з’їсть, що спіймає...»

А. Єнсен у листі до М. Коцюбинського цілком справедливо зауважив: «Ваша мова, ваш стиль Такий простий, такий прозорий і ясний». Цих якостей свого сти­лю письменник досяг завдяки наполегливій праці над словом, вивченню досвіду попередників. Недарма він вважав, що «мова у белетристичному творі — полови­на, коли не більше — краси його».Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (15 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 740 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz