ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Чи заслуговує Роксоляна поваги і визнання українців?

В українській літературі багато творів, у яких розкривається тема відступни­цтва, яничарства. Ще Іван Франко зазначав: «Чому відступництва у нас так мною і чом відступництво для нас не є страшне?»

Згадаймо хоча б думу «Маруся Богуславка». Головна героїня — узагальнений образ жінки-полонянки. Вона потрапила в турецьку неволю і стала дружиною ту­рецького султана. Але не забуває рідної землі, намагається зробити для неї хоча б щось корисне. Маруся не може повернутися в Україну, бо зреклася віри христи­янської, але допомагає визволитися бранцям-україйцям.

Багато в чому схожа на Марусю й головна героїня повісті О. Назарука «Рок­соляна». Якою ж була ця загадкова жінка, що стала символом мужності, надзви­чайного розуму і краси українок?

У коментарях до повісті «Роксоляна» О. Назарук писав: «Жила вона на пе­реломі Середньовіччя і Нових часів... В ті часи виступає на історичній арені Єв­ропи багато славних і діяльних жінок. Український народ переживав тоді якраз найглибший упадок. Державність його зруйнована... Він був тоді майже тільки безпросвітно темною масою, яка в тяжкій неволі коротала свій вік і не мала змоги видати з себе навіть славних мужів, не то що славних жінок. Але немов на знак, які великі спосібності криються в народі нашої землі, видвигнула з нього Божа воля якраз в тім часі одну жінку як найбільшу жіночу постать світової історії тієї епохи. Тією жінкою стала Анастасія Лісовська, дочка священика... Присвячую українським дівчатам сю працю про велику українку, що сяяла умом і веселіс­тю, безоглядністю й милосердям, кров’ю і перлами. Присвячую на те, щоб вони у найтяжчих хвилях свого народу і своїх не тратили бодрості духу і були опорою своїх мужів і синів та діяльними одиницями свого народу».

На той час у Європі факт, що країною править жінка, нікого не дивував. У му­сульманському ж світі за всю історію налічується лише кілька десятків таких жі­нок. Серед них є й ім’я Хуррем, дівчини з України Насті Лісовської.

Зовсім юна дівчина з Рогатина потрапила до гарему турецького султана Су- леймана Пишного, стала його улюбленою дружиною і майже сорок років була фактичною правителькою безмежної Османської імперії. Її образ приваблює нас глибоким патріотизмом, незламним духом та гуманізмом. Перебуваючи далеко від рідної землі, вона не забуває про свій народ. Маючи великий вплив на чоло­віка, Роксоляна домоглася від нього обіцянки, що він не нападатиме на україн­ські землі.

Роксоляна — це патріотка, талановита й сильна духом жінка. Читаючи твір, ми захоплюємося її вродженим розумом, твердістю і ясністю думки, почуттям влас­ної гідності та щирістю. Скільки сили волі й винахідливості довелося їй виявити, щоб не тільки вижити в неволі, а й не втратити людське в собі, оптимізму, рішу­чості, щоб наполегливо переборювати всі труднощі.

Спочатку Сулейман звернув увагу на її красу, на її волосся кольору золота, що сяяло так, що аж очі сліпило. На її личко, «біленьке як сніг, з таким відтінком, як у першого пуп’янка рози, а таке лагідне, як у його матері, що все боїться за нього». Та зійти на таку висоту Насті допомогли її винятково сильний характер, мудрість та знання, набуті наполегливою працею. А жіноча привабливість робила Роксоляну ще більш бажаною для Сулеймана.

Доля дала Насті Лісовській шанс вижити і бути корисною рідній землі. І вона гідно скористалася ним. Тому Роксоляна заслуговує на повагу і визнання українців.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (15 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 219 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz