ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 47
Гостей: 47
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Осмислення дійсності у повісті В. Дрозда «Ирій»

У своїй повісті «Ирій» В. Дрозд, спираючись на фольклорно-міфологічні тра­диції, намагається осмислити дійсність, зануритися в таємницю людської душі, зосередитися на питанні прекрасного й потворного в житті. З цією метою він ор­ганічно вводить у сюжет твору міфологічні мотиви та образи.

В українській літературі 60-х років XX століття помітний інтерес до міфології. У творах багатьох письменників, наприклад В. Земляка, Р. Федоріва, Вал. Шев­чука, широко використовуються образи та мотиви, запозичені з народних притч, легенд, міфів. Такі їхні твори дослідники відносять до «химерної» літератури.

Повість В. Дрозда «Ирій» (1974 р.) — яскравий зразок «химерної прози». На­зва повісті символізує пошуки щастя, райського життя, теплих сонячних країв, що знаходяться десь за синіми морями у райській країні вирій (ирій). У творі В. Дроз­да «Ирій» розкриття змісту цього мотиву пов’язано із розвитком сюжетної лінії Михайла Решета, героя, від імені якого ведеться розповідь.

Ирій — це країна, яка живе у мріях і сподіваннях Михайла. Для нього вона є втіленням гармонії світу, ирій — це казка, де існують реально найнеймовірніші речі. Та, потрапивши в Ирій, герой починає розуміти, що вимріяний світ і реаль­ний значно відрізняються. Неприємно вражає його той факт, що у цій фантастич­ній країні, уособленні добра й тепла, панують несправедливість та міщанство. Су­вора реальність породжує в душі Михайла Решета конфлікт. Не цього він споді­вався. Натомість же щодня має спостерігати дім родини Солом’яників, дрімучий ліс ирійського міщанства — світ хаосу, в якому треба відстоювати сприйняті з ди­тинства ідеали. Так головний персонаж вчиться розуміти добро і зло. Тепер при­ходний світ Батьківщини з материнською любов’ю і рідною природою, з якого він прагнув швидше вирватися, підліток сприймає як світ порядку.

Духовний світ Михайла сформований за моделями «пакульського» світобачен­ня, з властивою йому народною стихією, на поєднанні фантастичного та реально­го. У цьому світі панує атмосфера магічного, в якій відбуваються неймовірні речі, відомі з прадавніх часів. Тому в думках і. мріях Михайла часто виникають якісь образи-нісенітниці, які розгортаються до цілих епізодів. Такий прийом автор ви­користовує, щоб відтворити фантазії героя, які поєднуються з реальністю. Орієн­туючись на фольклорно-міфологічні традиції, В. Дрозд зобразив Ирій як мрію ге­роя, і вона, як будь-яка казка, суперечить реальному життю. Ирій-місто — певне суспільне середовище, яке характеризується побутовим і соціальним міщанством, що розвінчується прозаїком. Протилежний йому образ Пакуля як образ доскона­лості світу теж дано в уявленнях героя повісті. Тому і образ дороги до Пакуля не стільки реальний, скільки символічний — як шлях до духовного пробудження й усвідомлення свого «Я».

Михайло — всезнаючий оповідач, який, вбираючи авторський голос, вносить у повість виразну ліричну інтонацію. Своєрідність оповіді В. Дрозда зумовлена наявністю в ній казкових елементів, алегоричних образів, химерного переплетін­ня фантастичного й реального.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (15 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 145 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz