I. Вступ. (Початком «золотої доби» персько-таджицької поезії вчені вважають X століття. Розквіт літератури в цей період був пов’язаний з відродженням давніх культурних традицій народів Ірану та Середньої Азії. Основою духовного життя, мистецтва був Коран.)
II. Видатні імена «золотої доби» персько-таджицької поезії.
1. Рудакі. (За легендою, Рудакі написав понад мільйон віршованих рядків, але до наших часів дійшли лише близько двох тисяч. Він був першим із класиків, хто найбільше уваги у своїх творах приділяв людині, людській особистості. У поета свій особливий стиль, який вирізняє його з-поміж інших: яскрава образність без пишномовності, живе сприйняття та олюднення природи, народна простота і співучість мови. Рудакі зробив значний внесок у жанр рубаї, перетворивши їх на «мініатюрні драми», «маленькі трагедії». Поет створював і різновиди касид: застільну «винну» — «хам- рія», сатиричну — «хаджвія», траурну елегію — «марсія»; писав «загадки» («лугз») за фольклорними взірцями.)
2. Гафіз. (Гафіз не збирав своїх поетичних творів — це зробив після смерті поета його шанувальник і шкільний товариш Мохаммед Гольяндам. Канонізована збірка (диван) Гафіза донедавна налічувала 693 поезії, з них 573 — газелі. Основні твори Гафіза — газелі — складаються із двовіршів-бейтів, пов’язаних однією наскрізною римою. Поезія Гафіза волелюбна, любовна, інтимна.)
3. Омар Хайям. (Цей поет є, мабуть, найяскравішою постаттю персько- таджицької середньовічної поезії, який уславився передусім завдяки своїм рубаї. Провідною для всіх рубаї є,ідея свободи особистості. Моральні мотиви його творів — думки про добро і зло, справедливість і кривду, життя і смерть, духовне і матеріальне, людина та її призначення. Він був обізнаний із різними філософськими течіями Сходу і Заходу^ що відбилося в його творах. Поет прагнув осягнути закони життя. Один із його постійних мотивів — швидкоплинність часу, який іде у вічність. Поет-філософ закликає кожного прожити гідне життя.)
III. Висновки. («Золота доба» персько-таджицької середньовічної поезії подарувала світу дуже оптимістичну, життєствердну поезію. Література цього часу заклала підвалини для подальшого розвитку східних літератур не тільки Середньої Азії, а й інших народів Сходу.)
Похожие сочинения
|