ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

«Золоте слово» київського князя Святослава

Новгород-сіверськнй князь Ігор і його брат Всеволод, не заручившись під­тримкою інших князів, виступили в похід проти половців і програли битву. По­разка руських князів підняла бойовий дух кочівників, пробудила їхнє віроломство і знищила наслідки переможного походу київського князя Святослава, який за­гнав половців далеко в степ.

Могутній київський князь Святослав, сповнений якихось неясних, гнітючих передчуттів, бачить віщий сон: начебто його накрили «чорним покривалом на кроваті тисовій, черпали мені синє вино, з горем змішане, сипали мені з порожніх сайдаків пособників — поган великий жемчуг на лоно і ніжили мене». Ще князе­ві привиділося, ніби всю ніч над золотоверхим теремом літали і каркали галасливі ворони, а сам терем був без князька — верхнього бруса, що скріплює стропила.

Святослав розповів боярам свій сон, і ті повідомили про поразку і полон Іго­ря. Сон князя виявився віщим, адже відсутність князька на теремі означала, що в домі небіжчик, перлини — символічний образ сліз, а ворони — віщуни нещастя.

Засмучений Святослав виголошує своє «золоте слово із слізьми змішане». У ньому князь дорікає Ігорю і Всеволоду за політичну короткозорість, легковаж­ність і марнославство. Князі припустилися трагічної помилки, виступивши в по­хід без підтримки. Вони хотіли здобути славу, а натомість втратили дружину, самі потрапили в полон і відкрили ворота половцям на Русь.

Промова князя багата думками, які мають вагу для всієї Русі. Висловлені київ­ським князем думки, автор вважає так само дорогоцінними, як золото. Святослав говорить про жадобу особистої слави Ігоря і Всеволода, які виголошували: «Му- жаймося самі — минулу славу самі візьмемо і майбутньою самі поділимось!» Три­чі князь повторює слово «самі», підкреслюючи, що сіверські князі недооцінюва­ли ролі воєнного єднання в боротьбі із половцями — розорителями землі Руської.

Святослав згадує минулі битви і перемоги, картає нерозумних князів, закликає русичів до єднання у боротьбі зі спільним ворогом. Але князі ні на що обернули перемогу Святослава, і вже «Он в Римові кричать під шаблями половецькими, а Володимир під ранами. Туга і печаль сину Глібовому!»

Святослав радо відгукнувся б на заклики сіверських князів, захистив би рідну землю, але інші князі, в тому числі і його двоюрідні брати, не допомагають йому згуртувати всі сили і остаточно розбити сильного і підступного ворога. Устами ви­датного полководця, київського князя Святослава, автор дає оцінку походу князя Ігоря та його згубним наслідкам.

Автор «Слова...» у відступі після опису другої битви Ігоря говорить: «Тут криваво­го вина не вистачило; тут бенкет закінчили хоробрі русичі: сватів напоїли і самі по­лягли за землю Руську. Никне трава од жалощів, а дерево з тугою до землі прихили­лося». Автор називає половців «сватами» не випадково: крім Володимира, сина Ігоря, ще восьмеро руських князів були одружені з дочками половецьких ханів або видат­них полководців. Русичі намагалися породичатися з кочівниками, щоб не тільки убезпечити свої землі від набігів, а й мати підтримку половців у міжусобних війнах.

Автор «Слова про похід Ігорів» вклав у вуста київського князя свої думки про єдність землі Руської, яка зможе перемогти жорстокого ворога тільки тоді, коли князі забудуть про чвари і власну вигоду і разом стануть на смертний бій за рід­ний край, «за землю Руську, за рани Ігореві, одважного Святослава» і спільними зусиллями перегородять половцям шлях на Київську Русь.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 368 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz