ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 30
Гостей: 30
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Роль І. Карпенка-Карого у становленні українського театру

У другій половині XIX століття повітове містечко Єлисаветград стало одним із центрів розвитку культури в Україні. Тут ставилися театральні вистави, сюди при­їздили видатні культурні діячі.

Іван Карпович Тобілевич (Іван Карпенко-Карий) переїхав у Єлисаветград 1865 року. Спочатку він обійняв посаду столоначальника повітового поліцейсько­го управління, потім — секретаря міської поліції. Сімнадцять років Тобітевич був на державній службі, але канцелярська робота не вбила його живої душі, не зро­била з нього бездушного царського чиновника. Служба давала лише засоби для існування. Найважливішим у житті Тобітевича була літературна і театральна ді­яльність. Він був головним учасником і керівником багатьох аматорських вистав, улюбленцем публіки. Але його любили й поважали не лише за безсумнівний ак­торський талант, а й за те, що він, використовуючи своє службове становище, на­магався допомагати і простим людям, і політичним діячам, яких переслідував цар­ський уряд. Це призвело до того, що Тобітевича було оголошено неблагонадійною людиною. Його звітьнили із служби, взяли під нагляд поліції і заборонили жити в Україні та у великих містах Росії. Довелося Карпенку-Карому як політичному засланцеві переїхати до містечка Новочеркаськ, де він працював у кузні ковалем, займатися оправою книжок.

Три роки, проведені Карпенком-Карим у Новочеркаську, не минули марно. Тут він написав п’єси «Безталанна», «Бондарівна», «Розумний і дурень», «Най­мичка», «Мартин Боруля», які, поряд із написаними ще в Єлисаветграді, засвід­чили появу нового талановитого драматурга.

У своїх п’єсах Карпенко-Карий відійшов від шаблонних тем кохання, спі­вів, танців, які були характерними для бітьшості українських театральних вистав. Карпенко-Карий завжди був тісно пов’язаний із реальною дійсністю, умів помі­чати в ній нове й типове. В основі його п’єс стоїть соціальний конфлікт, а ет­нографія, фольклористика, романтика відходять на другий план. Вся увага пись­менника спрямована на розкриття складних психологічних драм, на заглиблення в душу народу, на зображення трагедії простих чесних людей у задушливій атмос­фері експлуататорського суспільства.

Особливе місце у творчості Карпенка-Карого посідають соціально-побутові комедії, у яких драматург висміяв нестримну жадобу «нових господарів села» до наживи. У комедії «Розумний і дурень» головний герой Михайло Окунь задля збільшення свого багатства не гребує ніякими засобами. Якщо йдеться про нажи­ву, то почуття честі, совісті, любові й поваги до близьких людей для нього пере­стають існувати. Він здатен відправити старого батька в острог, щоб не платити 250 карбованців штрафу.

Герасим Калитка, герой комедії «Сто тисяч», заради наживи здатен піти на кримінальний злочин, а Терентій Пузир, герой п’єси «Хазяїн», «ішов за баришами наосліп, штурмом кришив направо і наліво, плював на все і знать не хотів люд­ського поговору...»

Карпенко-Карий залишив по собі порівняно невелику спадщину — вісімнад­цять п’єс. Деякі з них не витримали випробування часом. Але загалом творчість драматурга мала величезне значення для розвитку української літератури й теа­трального мистецтва. Іван Франко так писав про Карпенка-Карого: «Чим він був для України, для розвою її громадського та духовного життя — се відчуває кож­ний, хто чи то бачив на сцені, чи хоча б лише читав його твори; се зрозуміє кож­ний, хто знає, що він був одним із батьків новочасного українського театру, ви­значним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література...»Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 188 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz