ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 16
Гостей: 16
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Історичне підґрунтя повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною»

Час — один із героїв повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною». Він у творі чітко не визначений. Основні події відбуваються в межах кількох тижнів, але за своїм змістом твір охоплює близько двох століть і знайомить читача із славними і трагічними сторінками історії українського народу. Перше ж речення твору на­водить читача на думку, що йтиметься про минувшину. Письменник спрямовує погляд у далеку й незриму історію, малює на цьому живописному полотні анти­кріпосницьку антифеодальну боротьбу проти кріпаччини на початку XIX століття. Кріпаки і селяни спалювали садиби панів, убивали їхніх управителів, відмовляли­ся виходити на роботу, виступали зі зброєю в руках проти царських військ. Ці ви­ступи наближали скасування кріпосного права, що й сталося в 1861 році.

Однією із форм протесту проти кріпацтва була масова втеча селян від своїх па­нів. «Ярами, коритами висхлих річок, лісовими нетрями, прикриваючись нічною темрявою, ховаючись, мов од дикого звіра, тікало од панів і панщини все, що не заплісніло в неволі, не втратило ще живої душі, тікало, щоб здобути собі те, за що предки виймали шаблі з піхов або ставали до бою з кіллям та вилами...»

На початку XIX століття десятки тисяч селян ховалися на території Донського і Чорноморського війська. Результатом таких втеч стало знелюднення українських сіт. Кріпосники, урядові війська, козаки, які служили цареві, розшукували втіка­чів і жорстоко карали. Голову кожного втікача було оцінено, і козаки за кожного спійманого нещасного отримували плату. Тисячі бідолашних мали випити гірку чашу недолі до дна: їх віддавали в солдати, катували канчуками, шпіцрутенами, таврували, мов худобу, і гнали в Сибір, голили голови і повертали знов до пана, у неволю, з якої вони намагалися втекти. «А проте, мов талії води під теплим поди­хом весни, річкою текло українське селянство туди, де хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні — то полягти кістками на вічний спочинок...»

Є у вступній частині ще одна згадка про минувшину. Йдеться про Коліївщи­ну — героїчну сторінку визвольної боротьби українського народу проти поль­ського феодального, національного і релігійного гніту у 70-х роках XVIII століт­тя. Гайдамацький рух сколихнув майже всю Україну. Війська Максима Залізняка, Івана Гонти та Пантелеймона Уласенка, об’єднавшись, захопили Умань — важли­ву фортецю, що забезпечувала Польщі володарювання на Правобережній Україні, скасували панщину та інші повинності і оголосили Україну вільною.

Повстання гайдамаків налякало і польського короля, і руського царя. 1798 року війська повсталих було розбито. У селі Кодня на Волині, про яке згадує Михайло Коцюбинський у повісті «Дорогою ціною», сотні козаків було засуджено до стра­ти. Серед тих, хто прийняв мученицьку смерть, був і Гонта. Залізняка після допи­тів і екзекуцій відправили в кайданах на каторгу в Сибір.

Повстання було жорстоко придушене, гайдамацьких ватажків знищено, проте пам’ять про народних героїв живе в народі. Ця пам’ять надихнула Остапа, героя повісті «Дорогою ціною», і на втечу від пана, і на подолання численних перешкод, що виникають на його шляху.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 153 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz