ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Оригінальні міфопоетичні образи у повісті Володимира Дрозда «Ирій»

Володимир Дрозд народився і виріс на Поліссі, серед чудової природи. Міфо­логічні образи були реальністю його життя. Хлопчик вірив, що в чистих, прозорих водах річок живуть русалки, в густих лісових нетрях — лісовики і мавки, людські оселі охороняють домовики. Він прислухався до розповідей поліщуків, вивчав мову не з книг, а з вуст людей.

Повість «Ирій» насичена химерними образами, що робить твір веселою, щи­рою оповіддю про чутливий світ дитячої душі. Хлопчик фантазував над книгами біля пічного віконця, у якому гуготить вогонь. Червонястий промінь каганця ви­хоплює з пітьми рядочки літер, що обплутують хлопчика і ведуть у казкові світи, де інше небо, земля і люди.

Радіоприймач на стіні відмовляється настроюватися на одну хвилю, а прослу- ховує увесь світ, будить дитячу уяву то арією з опери, то уривком футбольного ре­портажу, то звуками скрипки. Душа хлопчика переповнена сумішшю реальності з міфічним, що живе за порогом хатини. Він запросто може натрусити груш із верби, і не дивується, коли бачить, як груша біля дядькового рота затріпотіла крильми, ку­курікнула голосом молодого півня та, залишивши в пальцях чоловіка хвостик, пурх­нула на вербу. Слідом із корзинки залопотіли й інші груші, низько полетіли над го­родом, а корзинка зіп’ялася на ніжки і подріботіла, вихляючи гладкими боками, у вишняки. Мати перейняла втікачку, схопила за дужку і прип’яла до кілка на тину.

У цьому епізоді письменник із тонкою іронією передав ставлення матері Ми­хайла до обіцянок брата Дениса вивести небожа в люди.

Усі перші дитячі спогади Михайла пов’язані з Ирієм — нафантазованим міс­том, звідки під час війни в село приходили ирійці, і мати кликала до хати чужих, які раптом ставали рідними, ділилася з ними шматком хліба. А коли після визво­лення села від фашистів хлопчик тяжко захворів, старша сестра на військовій ма­шині відвезла його в Ирій до лікарні, і він, прийшовши до тями, розглядав усміх­нене лице ирійського лікаря.

Слухаючи обіцянки дядька, хлопчик прищипнув його мову дверима, подумки зіп’явся на поріг, змахнув крильми зі срібної фольги, і, наче безтілесний янгол, зле­тів на хату. Намилувавшись краєвидом, спустився на любисток, потім перелетів на кущ бузку, далі на яблуню, з яблуні — на грушу, з груші — на тин. Радість від того, що справдилася його найзаповітніша мрія, і він, може й назавжди, покине Пакуль — свій учорашній день, а в Ирії стане знаменитим актором, переповнювала хлопця.

У вимріяному Ирії сонце днює і ночує на зелених пагорбах, карасі надвечір вибираються з води і розмовляють із щуками, вовчиці годують своїм молоком яг­нят, лисиці наглядають за курчатами. Це країна кавунів, півників на паличках, морозива, нових кінофітьмів, молочних рік і медових берегів. Тут дресировані дядьком Денисом яблука гупають із дерев і самі котяться до погреба, смажена курка сіє по городі яйця, а худюща баба Од арка розсипавшись, збирає у вузлик свої кісточки і несе до лікарні, де її знову складають.

Дивно, але всі ці химери не здаються читачеві нереальними. Ми розуміємо, що дитяча уява здатна змінювати світ, пристосовувати його до своїх потреб. Хи­мерні події і образи, неначе тонкий серпанок, округлюють гострі кути нелегкого життя підлітка у великому місті, дають можливість письменникові поіронізувати і з себе, і зі свого героя.

І  ось повість прочитана, закрита остання сторінка цікавого твору, з якого про­глядає справжня душа українця — красива, мудра, добра у своїх думках і діях. Але є ще інші, не менш цікаві твори Володимира Дрозда, зустріч з якими робить душу читача чистішою, чутливішою до всього, що нас оточує.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 127 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz