ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 54
Гостей: 54
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Земля Руська в «Слові про похід Ігорів» і в свідомості давніх людей

Поняття Руської землі, взагалі будь-якої Землі в значенні країни, дуже багато­гранне і суперечливе: це і держава як політичне утворення, і територія мешкання певного народу, і рідна земля в розумінні кожної окремої людини.

У «Слові про похід Ігорів» Руська земля виступає не просто художнім обра­зом, певним простором, на тлі якого відбуваються дії твору: Руська земля — цен­тральний образ цього твору, як би дивно це не звучало. Зрештою, й історичні обставини, і поняття патріотизму та любові до своєї землі, і вірування простих людей, — усе це складається в той образ, навколо якого і заради якого відбува­ється дія твору.

«Слово...» оповідає про похід князя Ігоря проти половців 1185 роїсу. Цей час був непростий для Русі: не тільки нападки зовнішніх ворогів, а й внутрішні між­усобні війни послабили державу. Автор «Слова...» переймається князівським про­тистоянням, засуджує їх і закликає об’єднатися.

Але Руська земля виступає у тексті не тільки як держава, що потерпає від по­ходів ворогів та внутрішніх суперечностей. Руська земля — це насамперед при­рода. У XII сторіччі Русь вже була християнською державою, але вірування пра­щурів, язичництво, традиції персоніфікування природи були настільки сильними, що у суміші із християнством складали особливу і досить специфічну систему ре­лігійних поглядів. Із одного боїсу, коли Ігор тікає з полону. Бог вказує йому до­рогу, як зазначено в тексті. Із іншого ж, у «Слові...» трапляються згадки про язич­ницьких божеств — Дажбога, Велеса та інших. Та й сама природа виступає живою істотою. На початку походу відбувається затемнення сонця. Ігор і його дружина сприймають його знак, як погану звістку, але бажання Ігоря дати відсіч половцям примушує його ігнорувати цей знак. Природа у «Слові...» може допомагати люди­ні або шкодити їй, має власні емоції й думки. Так, дерева хиляться в тузі, і хмари заступають небо, коли дружину Ігоря розбито. Ярославна у своєму плачі зверта­ється до Вітру, до Дніпра-Славутича, до сонця.

Вірування в одухотвореність природи, коли душа людини була не тільки все­редині її, а й ІЗЗОВНІ — душа у природі — ці вірування зберігались у свідомості українського народу протягом тривалого часу. У певних формах вони побутують і зараз: селянин, засіваючи землю, звертається до неї, прохаючи про врожай, звер­тається до дощу, до вітру. Елементи міфологічного світогляду не зникли, тільки змінились, трансформувались. Мабуть, і через це теж персоніфікація природи у «Слові...» видається сучасному читачеві чимось більшим, ніж просто художній прийом: це відображення світогляду, особливого єднання із зовнішнім світом.

Руська земля є для князів, їхнього війська й невідомого поета-автора «Слова про похід Ігорів» святою, найбільшою цінністю. За неї воїни мужньо віддають свої життя, мрія про її добробут і безпеку здатна об’єднати людей. Такому ставленню до своєї землі варто повчитися у наших пращурів. Та й ставлення до природи — дбайливе, уважне, лагідне — так само гідне захоплення і наслідування.

Руська земля так само страждає через усі нещастя, переймається поразкою Ігоря. Зранку криваві зорі віщують невдалу битву, а коли падають Ігореві знаме­на, «стогне &ЇВ над горою».

У «Слові про похід Ігорів» багато дійових особі. Нас вражають образи князів, прекрасний поетичний образ князівни Ярославни, образи ворогів, мужньої дружи­ни. Але чи не найповнішим, найбільш довершеним і живим, справді центральним образом «Слова...» є Руська земля. У ті давні часи саме рідна земля об’єднувала лю­дей, будучи центральним образом не тільки цього давнього твору, а й усього життя людей. Сподіватимемось, що часи, коли Батьківщина є чимось насправді святим, не минулись, як не зникли з Руської землі, а тепер — землі незалежної України — люди, що здатні боротися за безпеку свого краю, і об’єднатись у цій боротьбі.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 180 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz