ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 21
Гостей: 21
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Коли слово стає зброєю... (за творчістю Т. Шевченка)

Про Шевченка писати важко. З багатьох причин. Шевченко ще за життя, ма­буть, припинив бути поетом. Тарас Шевченко — це більше, ніж митець. Ця лю­дина давно стала символом, знаком, легендою. Її творчість — не просто поетична творчість, а філософія, і мудрість, і заклик. Мені приємно усвідомлювати, що в мене є власний Шевченко, такий, яким я його бачу. Тарас Григорович — для мене не «Кобзар», все набагато складніше. Але й тим складніше писати про Шевчен­ка: чи правильно я розумію, чи правильно сприймаю й інтерпретую його рядки? Чи маю право писати про свого Шевченка? Але не писати ж банальні фрази! Го­ворити про генія штампами — це вже занадто. Але й говорити про генія власне, надто суб’єктивне, надто приватне і не підтверджене — теж якось...Тому писати про Шевченка — складно.

Писати про твори Шевченка легше, ніж писати про самого автора. Але ж як напишеш про окремі твори, не згадуючи всі інші? Як напишеш про твори, не пи­шучи про Шевченка. Адже ці твори — весь він. Тому писати про твори Шевчен­ка — теж складно.

Писати про Шевченка складно ще й тому, що неможливо писати про це, не пишучи про Україну, про історію, про сучасність, про майбутнє. Про майбутнє ж писати складно завжди.

Я маю власне бачення і власне розуміння Тараса Шевченка, відтак він для мене не тільки «символ», не тільки Кобзар. Він для мене — живий. Але я не можу впевнено сказати ані слова про слова Шевченка: я не розуміюсь достатньо ані на поезії, ані на зброї. Чому на зброї? Бо слова Шевченка ставали зброєю. Бо збро­єю Шевченка було слово.

Писати про біографію Шевченка — не просто важко, а майже й неможливо. Бо, знаючи біографію Шевченка, ми насправді не знаємо нічого. Не маємо й дрібки подібного досвіду, на щастя. А все ж — писати про біографію Шевченка важко.

Хтось із філософів сказав, що жити варто так, щоб про тебе пам’ятали і воро­ги. Марно ще раз говорити, що арешт Шевченка був трагічною для нього поді­єю — в цьому не може бути сумнівів. Але ж арешт Шевченка для нас, сучасників, окрім іншого, позначає одну дуже важливу річ. Хай як цинічно це звучить, але арешт — це визнання. Гостроту й правду Шевченкового слова визнали його во­роги. Якби не так — не було б переслідувань, арешту, заслання. Коли слово стає зброєю... Коли слово дійсно стає зброєю, це помічають усі — і вороги так само. Точніше, вороги тим більше.

Писати про ПІевченка важко ще й тому, що про нього можна написати тисячі й тисячі сторінок — і буде недостатньо. А можна написати слово «геній» — і не додати більше нічого, кожне наступне слово буде зайвим.

Писати про ПІевченка важко, бо ПІевченко — найбільш український поет. (Нехай вибачать мені утворення найвищого ступеня порівняння від відносного прикметника.) Він український поет не тому, що народився чи жив в Україні, а тому, що жив Україною. У поезії «Думи мої, думи мої...» це висловлено напряму, хоча це читається в будь-якому тексті поміж рядків — верхнім міжрядковим ша­ром. У «Думах...» це сказано так:

Думи мої, думи мої.

Квіти мої, діти!

Виростав вас, доглядав вас, —

Де ж мені вас діти?

В Україну ідіть, діти!

В нашу Україну.

Шевченко, як відомо, займався живописом. Він, ясна річ, мав особисті драми. Із талантом такого масштабу він міг прославити Україну самими лише картинами, він міг прославити Україну любовною чи пейзажною лірикою. І ми б пишалися тим, що в нашій історії був-таки геній. Але, на щастя, склалося дещо інакше. Коли особистість такого масштабу живе своєю країною, цілком природно, що протягом багатьох сторіч і, я думаю, й тисячоріч, країна житиме цією особистістю.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 197 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz