ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Герасим Калитка - вічний?

Драму «Сто тисяч» написано із використанням власне українського побуту, українських тогочасних реалій. За формою, за художнім тлом — це такий локаль­ний твір, в якому описане окреме життя окремої людини в обмеженій історичній і соціальній добі. Але за змістом, за проблематикою цей твір зовсім не локальний.

То що таке Герасим Калитка — дивна й ненормальна гримаса української іс­торії, розвитку нашого суспільства чи тип, вічний образ? Минулося, як головний біль народу, чи досі триває?

Для початку шукаємо в літературі. Калитко, відгукнися! Чуються вигуки Пуш- кінського «Скупого лицаря», от голос подав і Плюшкін Гоголя. Не самотній Ка­
литка, ох, не самотній. Що об’єднує? Звідки стільки? А як народ любить ці тво­ри — радіє: живих, яких живих типів зобразили! І лякається водночас: о Боже, та це ж живих, справжніх зобразили, такі ж усюди навколо! Гукаємо далі... Сварли­вий скрипучий голос — от і Гобсек Бальзака приєднався до наших, місцевих Ка­литок. То виходить не тільки у нас, на слов’янському, скажімо, ґрунті, розгорну­ли свою діяльність...

Якщо Калитки є в літературі в такій кількості, в літературі різних народів, різ­них епох, то, виходить, вони є і в житті — різних епох, різних народів. Звідки бе­руться, куди діваються? Кудись взагалі діваються? Непрості питання. Насправді непрості.

Що примушує людину ставити матеріальне вище за духовне? Що примушує людину відверто зневажати щастя близьких, інтереси оточуючих, людські стосун­ки — заради грошей? Насправді ж це не свідомий вибір, це наслідки чого завгод­но: самотності, виховання, ударів долі, ненависті інших, впливу середовища, ви­падку — всього чого завгодно. І це, я думаю, все одно не привід вибачати. Хоча співчуття викликає. Найгірше, зрештою, не результат: певні причини призвели до морального виродження. А процес, процес цього духовного загнивання. Людина не бачить, не контролює саму себе, не усвідомлює. Взагалі — найгірше, коли не усвідомлює.

По літературі погукали, тепер ближче до реального життя. Існують зараз Ка­литки? Лицемірством було б стверджувати, що ні! І, ви знаєте, я думаю. Калитка як суспільний тип існуватиме завжди. Так, Калитка вічний. Змінилися, можливо, масштаби діяльності, змінились, можливо пріоритети, втім, не вийшовши за межі суто матеріального... Можливо, навіть Калитка сучасний не так утискає близьких. Чому? Бо і близькі Калитки — теж Калитки, які й собі тягнуть у свій бік. Зреш­тою, навіщо ж тоді намагатися змінити світ, навіщо бити по Калитці сатирою, сміхом, комедіями? Насамперед, щоб він не став еталоном, щоб люди розуміли, що таке є, але так не має бути. І ще — щоб кожен, хто прочитав «Сто тисяч» чи, тим більше, побачив Калитку й його історію власними очима, знищив і висміяв Калитку в собі, в самому собі. Бо викривлені ідеали, знаєте, заразні...

Калитка так само вічний, як вічний Гамлет чи Дон Кіхот. У цьому, напевно, якийсь вищий задум. Так, можливо, встановлюється рівновага в світі, своєрідний баланс між добром і злом... Але сучасний світ небезпечно швидко рухається в бік утвердження Калитчиних ідеалів. Із цим варто боротись, я думаю.

Історія Герасима Калитки — історія про втрату духовності й людськості. І, зрештою, якщо говорити про цю втрату, то насправді — «краще смерть, ніж така потеря»...Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 117 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz