ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 9
Гостей: 9
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Особливості часопростору в повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною»

I.      Часопростір у літературному творі. (Часопростір — одна з важливих складових літературного твору. Це не тільки зображення тих чи інших подій і їх розташу­вання у часі, але набагато більше. Час у літературному творі об’єднує і власне хронологічний перебіг подій, і ретроспекцїї у минуле чи майбутнє, і час сим­волічний, як-от: образи ночі, дня, світанку — часто вони несуть певне сим­волічне навантаження. Так само і простір поєднує простір реальний і простір символічний, простір уяви персонажів тощо.)

II.     Часопростір у повісті «Дорогою ціною» М. Коцюбинського.

І. Події повісті. (Подїї повісті охоплюють близько двох тижнів. Але худож­ній час не обмежується цими тижнями. До твору залучено історичний кон-

текст: це і згадки Остапового діда про козаччину, й інша інформація щодо історичної ситуації. Час у творі — це і мрії Остапа про інше життя, якого немає у реальності, проте воно так яскраво розгортається в уявленні го­ловного персонажа. Події повісті хронологічно побудовані за принципами пригодницького твору: час насичений подіями, випробуваннями, пригода­ми, він то уповільнюється (коли Остап лежить поранений у плавнях і че­кає на прихід Соломії), то пришвидшується (під час активного розгортан­ня дії). Вибір пори року так само зумовлений художніми завданнями: осінь передає настрій персонажів. Осінь підтримує відповідний настрій у чита­чів. Зміна дня і ночі — такі, здавалося б, незначні і природні деталі, так само мають символічне навантаження: ніч символізує пору небезпеки, зла, щось невідоме, день та ранок несуть свою символіку. Дуже потужний образ часу створює письменник наприкінці твору: коли самотній Остап, живучи сам-один десь у бессарабських степах, згадує про своє життя, говорячи, що все воно записане на його тілі — сліди побоїв і куля від поранення. У такий символічний спосіб персонаж говорить про час прожитого життя. Простір твору так само досить широкий — це простір України тодішньої й України далекого минулого, це і простір поза Україною, до якого втікають Остап та Соломія. Над географічним простором підноситься своєрідний культур­ний, історичний простір, наприклад інший культурний простір циганської родини, їхніх звичаїв та їхнього життя.)

2. Історичний контекст. (Перше речення твору вже вводить нас у широкий історичний контекст: «Діялось се в тридцятих роках минулого сторіччя». Мається на увазі XIX сторіччя. Це часи, коли селяни опинились під ярмом кріпаччини. Україною прокотились селянські протести: кріпаки або влаш­товували бунти, або втікали від панів. Лік утікачів вівся на десятки тисяч. Згадується у повісті і давнє минуле — часи козаччини, козацької вольни­ці. На оповіданнях про неї ріс Остап. Усе історичне минуле українців від­клалося в пам’яті парубка. Автор згадує у творі не тільки про козаччину і про часи, коли відбувались описані події, а й про рух гайдамаків, про Ко­ліївщину. Відтак час у повісті «Дорогою ціною» варто сприймати набагато ширше, ніж тільки час дії.)

III.     Значення художнього часу і простору в літературному творі.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 198 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz