ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Повість М. Коцюбинського «Дорогою ціною»: спроба читання між рядків

I.      Повість «Дорогою ціною»: загальна характеристика. (Твір М. Коцюбинсько­го — пригодницька, героїко-романтична повість, що оповідає про боротьбу українських селян проти кріпацтва. Остап та Соломія тікають до Туреччини, здобуваючи омріяну волю, адже терпіти панщину вони не в змозі. Усі випро­бування, які спіткають персонажів, ілюструють важкий шлях до свободи, яку герої здобувають дорогою ціною — ціною життя, вказують на силу їхнього духу і волелюбність.)

II.     Повість «Дорогою ціною»: спроба читання між рядків.

І. Свобода як філософська категорія. (На першому плані в повісті — історич­ні та соціальні події. Поневолені селяни, не в змозі терпіти приниження, зумовлені кріпаччиною, здобувають свою свободу. Але свобода в повісті постає не тільки формою суспільного існування, а й певною філософською категорією. Одне з головних питань, поставлених письменником — то яка ж ціна волі, точніше наскільки ціннісною і наскільки вартісною є особиста свобода для людини. Імовірно, пропонована відповідь ховається вже в са­мому сюжеті: фактично, ціна свободи співвідносна із самим життям. Жит­тя ж без волі втрачає сенс. Проблема свободи — не тільки соціальної, а й внутрішньої, свободи в загальному розумінні — є однією з головних філо­софських проблем людського існування. Відтак сенс повісті можна сприй­мати набагато ширше за пропонований історичний контекст.)

2.     Новий тип жінки. (Соломія — головна героїня твору — постає не тільки дійовою особою, а являє собою принципово новий для нашої літератури й культури тип жінки. Це не просто чистота, лагідність, турботливість і кра­са — як це зображувалось в українській літературі за всіх часів, від фоль­клорних творів аж до кінця XIX сторіччя. Соломія — новий тип жінки: жінки насамперед сильної. Сила духу, здатність до боротьби, схильність до активної дії, а не до емоційного реагування, — саме ці риси притаман­ні Соломії. Сила Соломії поєднується із жіночністю й умінням кохати, бу­дувати стосунки. Те, що Соломія гине наприкінці твору скоріше зумовле­но сюжетними вимогами, і навряд чи несе ідею того, що такий тип жінки поки що не може вижити в тих умовах, хоча і така інтерпретація можлива. Унікальність цього образу відзначила одна з діячок української культури початку XIX сторіччя Н. Кобринська, яка значну увагу приділяла саме пра­вам жінки й місцю жінки в суспільстві.)

3.     Ментальність: індивідуальне і тип. (Персонажі повісті так чи інакше відоб­ражують ментальність народу — нетерпимість до несправедливості, воле­любність, прагнення боротися зі злом, а не коритися йому. Попри те, що персонажі мають виразні індивідуальні риси, багато чого у них є типовим і ілюструє загальнонародні риси.)

III.     Актуальність твору за наших часів. (Попри те, що історичні часи, зображе­ні у творі, далеко позаду, суспільні проблеми тієї доби минулися, твір М. Ко­цюбинського ставить ширші за суспільні проблеми — зокрема, проблеми мо­рально-етичного й філософського рівня. Проблема свободи, людської гідності, активної життєвої позиції, безкорисливої взаємодопомоги та любові до ближ­нього залишаться актуальними за всіх часів.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 145 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz