ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Профілактика совісті (за творчістю Е. Дударя)

Назва цього твору — це назва однієї зі збірок сатири і гумору Євгена Дударя. Ця влучна фраза, як мені здається, могла б бути своєрідним девізом до всієї твор­чості письменника. А творчість його надзвичайно різноманітна.

Євген Дудар — не тільки письменник-гуморист, а й артист гумористичного жанру, тобто він є і виконавцем своїх творів. Погодьтесь, таких митців в укра­їнській літературі мало. Він лауреат багатьох премій, член Спілки письменників України, але краще, ніж усі нагороди, його творчість говорить сама за себе.

Важко сказати, в якому жанрі працює сатирик. Так, це гумористична, сати­рична проза та її усне сценічне виконання... До речі, Євген Дудар є учасником багатьох радіо- й телепередач, але, на жаль, знайти ці записи не так просто. Сати­ра автора не обмежується якоюсь однієї темою — політикою, приватним життям людей, побутом, культурою. Усе, що відбувається в світі, в суспільстві знаходить своє відображення у творах Дударя.

Чудово, що, маючи власний погляд, власний голос, сатирик не «тиражує сам себе», як це часто буває з гумористами: кожен його твір здається новим, свіжим і оригінальним. І — глибоко життєвим. Варто повчитись у цієї людини не так спосо­бу висловлення своїх думок, скільки самому способу мислення й світосприйняття.

Насправді писати про один чи кілька окремих творів Є. Дударя важко, бо вони усі разом складають неповторну картину світу — світу такого, як він є, але поба­ченого по-своєму, під неочікуваним кутом зору. Власне, навіть самі назви творів говорять нам багато: «Єрундити і єрундиції», «Какось не такось», «Профіїтактика совісті», «Не вчіть яблуню родити яблука», «Україно моя, Україно»... Це великий талант, як на мене, говорити не просто влучно, але й стисло, лаконічно, без за­йвого. Дібрати такі слова і ситуації, які через дрібне вкажуть на велике, а то й на нескінченне.

Окрема частина діяльності Євгена Дударя — телевізійні та радіовиступи зі сво­їми творами. Шкода, що майже нема можливості ознайомитись із ними. Імовір­но, ці передачі зберігаються десь в архівах, але ж хіба їх знайдеш, дістанеш так просто...

Але є й приємне — твори письменника доступні читачам. І не просто доступ­ні, а й подобаються їм.

А ще — афоризми Євгена Дударя. Влучні, нові, оригінальні, глибокі за змістом і безмежно дотепні за формою. Насправді, майже будь-який текст письменника можна, як кажуть, розлащити на афоризми, бо такий стиль. Фактично, автор слі­дує своїм же словам: «Коли у гумориста нема почуття гумору — це не страшно. Страшніше, коли нема почуття міри».

Коли читаєш твори Євгена Дударя, дуже хочеться десь поблизу мати ручку і записничок, аби занотувати блискучі думки і спостереження письменника, зокре­ма й афористичні його висловлювання. От наприклад: «Не кожен, від кого пахне ладаном, святий». «По безсмертних не плачуть». «Прометей був у багато зручні­шому становищі, ніж українець. Йому клював печінку лише один орел». «Не ви-

 

ЗБОЛИТЬ безсилого безсилий». «Сполохані орли злітають у небо, сполохані жаби стрибають у болото». «Усмішка — повітря, яким душа дихає».

І найулюбленіший мій афоризм Є. Дударя: «Для того, щоб сміх перевернув світ, точкою опори має бути власне серце».

Навряд чи своєю метою митець має оце «перевернути світ», ця метафора ско­ріше має сприйматись як бажання скорегувати, змінити на краще, виправити, провести ту саму «профілактику совісті»... За текстами Євгена Дударя відчувається оце серце митця, яке дає змогу його творам впливати і виховувати і, звісно, роз­важати, дивувати, причаровувати дотепністю й глибиною.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 151 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz