ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 8
Гостей: 8
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Омар Хайям: поезія і філософія

Із книг, з художньої літератури крізь віки і сторіччя до нас плинуть реалії минув­шини — ніби промені, що пробиваються крізь воду, до нас надходять окремі звістки про давнє життя, про емоції тих людей, про їхні прагнення й радості. А часом — щось зовсім сучасне, таке близьке і зрозуміле ми можемо віднайти у давніх творах.

Саме життя Омара Хайяма вже є певною мірою витвором мистецтва. Хоч ми знаємо його як неперевершеного поета, він ще був і геніальним вченим: його пра­ці з математики не поступаються працям Евкліда, Архімеда та інших учених ан­тичності. Отже, талановитий вчений і водночас поет. Такий собі «фізик і лірик», так? Та ні, просто філософ. Продовжуючи філософію Конфуція та Ібн Сіна, Омар Хайям творить свою філософію. Його роздуми лягли рядками віршів — рубаї.

Насправді рубаї Омара Хайяма вирізняються на тлі тогочасної східної поезії. Його творчість — чи не перший художній світ, у якому постає окрема особис­тість у всій своїй повноті, індивідуальність стає понад усе. За формою рубаї чіткі, з гнучким ритмом, лаконічні, але сповнені мудрості й символізму.

Кожен образ, що його створив Омар Хайям, є нелінійним, має певний під­текст, несе символічну багатозначність.

У своїх віршах поет звертається до вічних тем: життя і смерть, призначення людини на цій землі, проблеми пізнання, найтонші внутрішні переживання. Усе так чи інакше відтворюється у поезіях. Життя і смерть у роздумах поета знаходять нове відображення:

Ні, не гнітять мене перестрахи й жалі.

Що вмерти мушу я, що строки в нас малі:

Того, що суджено, боятися не треба.

Боюсь неправедно прожити на землі.

Зв’язок поколінь, особливе ставлення до нетривалого людського життя, такі властиві східній філософії, відображуються й у творах Омара Хайяма. Світ вічний, людина скороминуща, але вповні відповідальна за себе:

Коли у небуття і ймення наше кане.

Не згасне сонечко у небі полум’яне.

Нас не було, та світ не був від того гірший;

Він не погіршає й тоді, як нас не стане.

Свобода й талант насолоджуватись кожною хвилиною життя — найголовніші цінності ліричного героя творів Омара Хайяма. Свобода насамперед внутрішня, яка полягає у тому, щоб не бути рабом ані реального господаря, ані якихось догм, ані власних пороків. Оспівування краси навколишнього світу в поезіях автора гід­не захоплення: не часто ми можемо похвалитись цим умінням, надто вже захопле­ні власними турботами й труднощами. Свобода полягає й у свободі думки, у вмін­ні відрізнити справжнє від фальшивого, пусті слова від справжньої віри:

Ви думкою найвищого сягнули.

Про Всеблагого теревені гнули,

А в тайне прозирнути не змогли:

Налепеталися — й навік заснули.

Ліричний герой поезій перебуває у невпинному пошуку сенсу життя, що біль­ше він пізнає, то більше хоче пізнати, тим ширші відкриваються перед ним гори­зонти. Але жага до пізнання світу й себе самого не згасає. Із багатьох творів Ха- ияма ми розуміємо, що не зовнішнє, не матеріальне, а духовне, вічне, приховане є справжньою цінністю для поета.

Особисто ж мені імпонує те, що автор не дає нам готових відповідей: його творчість — процес пошуку, до якого долучається читач. Омар Хайям ставить пи­тання, на які ми маємо самі дошукатися відповіді. Та й сам автор багато в чому не впевнився, але від того його роздуми видаються тільки щирішими й цікавішими:

Хоч гарні щоки й кучері я маю І станом кипарис переважаю.

Але спитайте, нащо Майстер вічний В земнім саду зростив мене? Не знаю.

Окрему частину творчості Омара Хайяма складають твори, у яких оспівується кохання. Поет пише:

Не бійсь, як серце я покину без керма:

Воно — як океан, у нього меж нема...

Це безмежжя людської душі, намагання осягнути світ і одночасне усвідомлен­ня власної смертності, — мабуть, саме ці риси творять містичний і такий прозо­рий світ поезії Омара Хайяма. Його творчість не дає нам готових відповідей, але ставить правильні питання, що є надзвичайно щедрим подарунком філософа нам, сучасним читачам.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 475 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz