ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 16
Гостей: 16
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Ваганти: тодішні й сучасні

Кожна історична доба приносить у розвиток світової культури щось нове. Се­редньовіччя принесло нам життєрадісну й оптимістичну, дотепну й емоційну лі­рику вагантів.

Ваганти цікаві самі собою. Це були справжні мандрівні поети, митці, філо­софи. Прошарок вагантів формувався з ченців, школярів, студентів. Годі й уяви­ти, яке це було веселе братство! Братський дух насправді панував серед вагантів. У своїх творах вони не раз декларували товариськість. До гурту, до свого неофіцій­ного братства ваганти приймали усіх.

Ваганти, хоча й належали до доби Середньовіччя, дуже відрізняються від піз­нішої лицарської літератури чи літератури трубадурів. У їхніх творах ще нема культу Чарівної Дами, ще нема мотивів служіння й поклоніння кому б то не було. Але це й логічно: поезія вагантів творилась здебільшого студентством. Тож з кож­ного рядочка ироменить неймовірна любов до життя, оптимізм, прагнення весе­лощів і розваг, і, звісно, кохання. Любов у поезіях вагантів чимось схожа на деякі античні твори: невідомі автори закликають до життєвих насолод, до розваг, праг­нуть отримувати радість від кожної хвилини життя. Мотив закоханості чи при­страсті — один із провідних у творах вагантів:

До богів подібні ми!

Як боги, кохаймося!

До забав жадібними Бути не вагаймося!

Між дівочі хороводи Юнаки, покваптеся.

Щоб не втратити нагоди.

Як нагода трапиться!

До речі, античні образи часто зустрічаються в творах вагантів. Пов’язано це насамперед із тим, що серед вагантів було багато школярів чи ченців, які вивчали і латину, і літературу, тож сміливо використовували засвоєне у своїх творах. Але й за настроями антична лірика із філософією гедонізму була близька молодим роз­бишакам. Проте навчання викликало у вагантів, як і у будь-яких школярів, змі­шані відчуття:

Кинь книжки, бо пролетить Час, немов на крилах.

Хай же душу веселить Молодість грайлива!

Але не тільки звичайними юнацькими лінощами було зумовлене таке ставлен­ня до навчання. Освіта в Середньовіччі насправді потребувала реформ, тож ваган­ти у своїх поезіях встигли дотепно й розумно осмислити навіть це:

Те, що було наукою.

Сьогодні стало мукою —

Усе занапастилося.

Розвагами змінилося.

Стають дурні пророками.

Чесноти всі — пороками.

Усе перемінилося,

З доріг належних збилося.

Розумний хай замислиться

І від гріхів очиститься.

Щоб не благати «Змилуйся!»

На тім страшнім судилищі.

Якого той лякається.

Хто винним почувається.

Нерідкими у творах вагантів були й мотиви антиклерикальні. Світогляд ваган­тів був, м’яко кажучи, далеким від аскетичних настанов церкви. Тож проти обме­жень і догм ваганти так само боролись своєю поезію, а часом, як будь-яка молодь, прагнули просто епатувати.

Ваганти привнесли дуже багато у розвиток середньовічної культури. Взяти хоча б те, що відомий Гаудеамус (тобто пісня «Саибеатиз і§іШг»), який нині є гім­ном усього студентства, був створений на основі пісень вагатнів. Воно й не дивно, іноді мені здається, що ваганти стали своєрідним втіленням самого духу молодості, «юні нерозважливої», як вони пишуть самі про себе. А оскільки дух цей, на щастя, вічний, то й ваганти здаються мені вічними. Хоча я й присвятив свій твір ваган­там Середньовіччя, я виніс у заголовок згадку про «вагантів сучасних»: хіба зараз менше складають студентських пісень, хіба менше стало жартів і дотепів, веселих і ніжних історій молодості? Можливо, коли якийсь сучасний студент бере до рук гітару, аби проспівати веселу пісеньку, десь із давнини всміхається йому серед­ньовічний вагант, всміхається як братові — вагант тодішній вагантові сучасному...Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 146 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz