ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Краса врятує світ, а поезію врятує щирість (за 130-м сонетом В. Шекспіра)

Сонети В. Шекспіра вважаються однією з вершин світової лірики. Сонет — особлива форма, часом складна для сприйняття, ще складніша до поетичної ро­боти у ній. Це ніби додаткове обмеження формою, додатковий виклик власному талантові, додаткове випробування для автора. Коли митець працює у якомусь жанрі, вибір жанру підвищує своєрідний «спротив матеріалу» — тобто слова. І, чи­таючи сонети, ми щиро захоплюємось не тільки думкою, переданою емоцією, а й технічною вправністю митця, якщо вже таке поняття доцільно використовувати в поезії й у мистецтві взагалі. Але мені важко уявити читача, який, читаючи сонети Шекспіра, захоплювався б його технічною вправністю. Бо, як на мене, мистецтво починається не просто там, де до таланту додається праця над словом, над лінією, над звуком, але там, де цієї праці не видно! Творчість літературних геніїв насправ­ді така, — читаючи сонети Шекспіра, не замислюєшся над складною поетичною формою і вправністю володіння цією формою, бо природність побудови твору на­стільки довершена, що здається, ніби ці думки і виникли первинно у формі со­нету, а в іншій формі існувати не могли і не змогли б ніколи. Лірика Шекспіра скидається на щось більше, ніж літературний твір — це особлива поетика, вишу­каність звуку, який рухається за певними загадковими законами гармонії, а з ін­шого боку — це повноцінні філософські трактати, дарма що чотирнадцятирядко­ві. Вистачає і цих рядків. Тут, як кажуть, ані додати, ані прибрати.

Вишуканості Шекспірових сонетів на рівні форми, звукової побудови (особ­ливо ж — в оригіналі), на рівні руху емоції було б достатньо для звання чудового поета. Але Шекспір — на щастя, і це ні для кого не новина — не є чудовим по­етом, оскільки є поетом геніальним. «Сонет 130» захоплює, вражає і в чомусь на­віть шокує. Це не довершена простота, це шокуюча простота. Це той рівень поезії, коли читач не тільки каже: «Оце так, та це ж твір про мене: я відчуваю так само», але й каже: «Оце так, я ж думаю так само!» Поєднання емоції та думки — що може бути простіше? Що може бути недосяжніше для поета?

У той час, коли краса рятує світ, красу рятує щирість. Приберіть з цього тек­сту всі заперечення: уявімо, що овали пліч коханої ліричного героя таки білосніж­ні, корал із її вустами не порівнюваний, подих — самі конвалії, а кроки небесні до неможливості. Багато є таких гарних віршів, але від них не завжди серце за­йдеться від радості, що хтось знайшов в собі сміливість і щирість висловити саме ці (твої, ох, наскільки ж твої!) думки. І зробив це досконало з точки зору худож­нього начала у творі. Це вдалося Вільяму Шекспіру. Як на мене, з цього почина­ється будь-яка геніальна поезія: «Троянд багато я стрічав усюди, та на її обличчі не стрічав...» і водночас «І все ж вона — найкраща поміж тими, що славлені по­хвалами пустими». Та навіть не «починається» — справжня поезія тут і мешкає. У сміливості висловити своє, висловити справжнє, висловити живе. І висловити щиро. Не знаю, як там з красою, яка врятує світ. Але щодо поезії, яку теж не по­гано було б врятувати, то її врятує не тільки краса, а й щирість. Бо надто часто Красу плутають із красивістю. Щирість, а тим більше — щирість у красивому по­етичному тексті, — не переплутаєш ані з чим.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 166 | Рейтинг: 1.0 /1
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz