ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Чумацькі, рекрутські та наймитські пісні

Українські народні пісні і дотепер хвилюють нас, викликають захоплення або глибокі роздуми. Народна творчість взагалі та пісенна творчість зокрема ві­дображували усі сторони народного життя. Усе, що хвилювало людину, усе, чим було наповнене повсякденне життя українця, знайшло свій відгук у піснях.

Значне місце у народній творчості посідають обрядові пісні, які споконві­ку супроводжували важливі події у житті українців: це і календарна обрядовість (весняні свята чи тяжка праця у полі нероздільна із піснями), і родинна обря­довість (усім нам відомі пісні, що супроводжували весілля на Україні — скіль­ки радості, смутку і веселих жартів є у них). Крім обрядових пісень, у народній творчості існують і ліричні пісні, серед них і суспільно-побутові. Чому вони ви­никли, про що співалося в них? Пісні на суспільну тематику виникли переду­сім через необхідність висловити свою радість чи, навпаки, — смуток, пов’язані з життям серед інших людей, із соціальним становищем, професією тощо. Така вже вдача у нашого народу: українці завше відзначалися своєю відвертістю, щи­рістю, усі свої переживання вони не ховали від сторонніх очей, а щиро вислов­лювали в піснях.

Чумацькі, рекрутські та наймитські пісні не залишають сучасного українця байдужим і через те, що люди, зображені у цих піснях, є не стільки окремими особами, скільки узагальненими типами. Отже, горе чумака, тяжка доля найми­та чи рекрута хвилює нас і тому, що це не тільки горе однієї людини, що вже значить багато, але журба багатьох людей, або й цілих поколінь.

Чумацтво існувало в Україні протягом XIV—XV століть. Чумаки їздили до Криму, звідки привозили сіль, рибу, прянощі, продавали свій товар в інших регіонах. Чумацькі пісні яскраво відобразили всі реалії, пов’язані з життям чу­маків. Тематика цих пісень дуже різноманітна. Це і туга чумака за родиною, і страждання через нестатки. Мотиви прощання з рідними чи мотив загибелі чу­мака на шляху до рідної домівки пройняті неабияким сумом. Проте зображено у цих піснях і романтику дороги: нескінченний Чумацький шлях над головою (недарма ж він дістав таку назву!), і безкраї степи, і ночівля під зоряним небом. Іноді дух перехоплює від краси природи, можливо, саме так його перехоплюва­ло колись у сивих чумаків на возі, що дивилися на зорі та думали про своє, три­маючи у руці люльку...

Рекрутські пісні викликають у мене жаль, співчуття, а іноді і справжнє обу­рення через несправедливість, яку доводилося терпіти! Мотиви прощання вдови з єдиним сином, якого забирають у рекрути, чи загибелі рекрута на чужині роз­чулюють мало не до сліз. У рекрутських піснях змальовано весь лад царської ар­мії: знущання із солдат, покарання за найменшу провину, самотність та туга за рідними, за коханою. Рекрутські пісні споріднені з козацькими, але в них ми не побачимо козацького завзяття, романтики походів. Бо козак бився за свою краї­ну, за добробут та волю рідної землі, ладний життя віддати за це. Рекрут опиня­ється у війську не за власною волею, він відділений від родини, від батьківщини на багато років. Відкупитися від рекрутчини могли тільки заможні, часто замість багатого віддавали у рекрути сина вдови, єдину її надію.

Трагізмом та журбою просякнуті і наймитські пісні. Часто батьки змушені були віддати у найми своїх дітей, якщо не могли їх прогодувати. Наймити непо­мірно працювали, щоденно терпіли приниження. їм глибоко боліла необхідність гаяти свої найкращі літа у праці на чужу людину. Частіше у наймах опинялися жінки. Із наймитських пісень бере свій початок мотив тяжкої долі української жінки, який було продовжено і в народній творчості, і в літературі.

На мою думку, вивчення народної творчості є дуже важливим. До того ж надзвичайно важливим та корисним є і вивчення соціально-побутових пісень, бо у них ми, ніби у підручнику з історії, можемо прочитати про долю україн­ців, про український народ. Тільки у піснях все це постає перед нами не у сухих фактах і датах, а зі справжньою щирою емоційністю. Таке пізнання, як на мене, є корисним і повчальним, хоча для людини, яка любить свою Батьківщину, час­то є дуже болісним...Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 181 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz