ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Художня самобутність байки «Пан та собака»

Одним із найяскравіших творів Гулака-Артемовського є байка «Пан та со­бака». Жанр байки взагалі був досить поширеним у літературі XIX століття. У своїх байках українські письменники викладали своє ставлення до суспільно­го ладу, який панував в Україні. В алегоричній формі, часто через образи тва­рин, птахів, рослин та предметів байкарі зображували панів і простий народ, що весь час страждав від їх деспотизму та свавілля.

Саме такою є і байка Петра Гулака-Артемовського «Пан та собака». Голов­ний персонаж байки — пес Рябко є уособленням простої людини з народу, яка перебуває на службі у панів. Рябко працьовитий та чесний, сам автор наголо­шує на цьому:

Бо дарма їсти хліб Рябко наш не любив: їв за п’ятьох, але те їв, що заробив.

Рябко хоче вірно служити своєму пану: «Все дума, як би то піддобриться під пана». Але він бачить можливість прислужитися не у підлещуванні, а в чесній парці, тому Рябко не спить всю ніч, намагаючись якомога пильніше догляда­ти панське майно. За це зранку Рябка побили, бо через гарчання Рябка пан не спав. Наступної ж ночі, засвоївши «науку», Рябко мовчить, в цей час пана гра­бують, і Рябка знову побито.

Чим, люде добрі, так оце я провинився?..

За що ж глузуєте?.. — сказав наш неборак. —

За що знущаєтесь ви надо мною так?

Рябко не розуміє, в чому його провина. Так само, напевно, і прості кріпаки, намагаючись виконати свою роботу, все одно зоставалися покараними, не розу­міючи, за що вони покарані. їм, напевне, було незрозуміло, що вони покарані просто через те, що панові неможливо догодити, що не роби. Зрештою Рябко доходить такого висновку:

Нехай їм служить більш рябий в болоті біс!

Той дурень, хто дурним іде панам служити,

А більший дурень, хто їм дума угодити!

Чи гавкає Рябко, чи мовчки ніччю спить.

Все випада — таки Рябка притьмом побить.

Байка Гулака-Артемовського — гостра сатира на кріпосний лад в Україні. Вона зображує типове ставлення панів до представників простого народу, які працювали на них.

Байкарська спадщина Гулака-Артемовського характеризується рисами нова­торства. Письменник широко використовував фольклорні традиції, його мова яскрава та всім зрозуміла, використовує байкар і народні приказки. В алегорич­ній формі автор зображує у своїх байках типові постаті, які він мав змогу спосте­рігати кожного дня. Часто у його творах в алегоричних образах ми спостерігаємо певні характери, які не втратили актуальності і за наших часів.

У багатьох своїх байках письменник засуджує ставлення панів до кріпаків, несправедливість та принизливість кріпацького ладу, що панував в Україні.

Я вважаю, що байки Гулака-Артемовського мають надзвичайно велике зна­чення для української літератури. Окрім глибокого сенсу, який вклав письмен­ник у прості, на перший погляд, алегоричні образи, його байкам притаманна і довершеність художньої форми, прийомів та тропів, що використані Гулаком- Артемовським у байках. Не слід забувати також, що творча спадщина письмен­ника не обмежується байками, ним створені також балади, притчі, казки, поезії. Але моя думка така, що, незважаючи на смислову та художню довершеність усіх творів письменника, байки є найціннішою частиною з творчого доробку Гулака- Артемовського, усі вони є сміливим сатиричним протестом проти несправедли­вості та свавілля. На прикладі його байок ми ще раз впевнюємось, що сатиричне перо може бути по-справжньому гострою зброєю у боротьбі за правду.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (02 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 195 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz