ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 56
Гостей: 56
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Міфологія в колядках і щедрівках - обрядових піснях зимового циклу

Прадавні люди не розділяли матеріальний і духовний світ. У своїх моліннях вони зверталися до сил природи, їхні міфологічні уявлення та культові вірування чітко відобразилися в календарно-обрядовій творчості.

Обряди зимового циклу тісно пов’язані з давніми міфами про народження Всесвіту, з богом сонця Сварогом, місяцем і зорею. Слов’яни вірили, що поява на небі зорі є знаком, що у Лади народжується немовля Коляда — божество зимо­вого сонцестояння. Йому присвячували колядки. Група колядників, одягнених у маски тварин, зі співами і танцями обходили всі двори. За це хазяї давали їм дари.

У колядках відбивалися вірування слов’ян. Колядники, вірячи в силу слова, зверталися до сил природи, величали язичницьких божеств, тварин-тотемів, про­сили надати допомогу щедрим хазяям, бажали здоров’я, успіху в господарських справах, багатого приплоду худоби. Такі колядки схожі на замовляння, магічні за­клинання на щастя, шану і славу господаря.

Будьте здорові на Новий рік, ой Даждьбоже,

ІЦоб водилось вам краще, як торік, ой Даждьбоже,

Льон по коліна, щоб у вас голова не боліла, ой Даждьбоже,

Бувайте здорові, щоб велись вам воли та корови, ой Даждьбоже...

Вітаючи господарів дому, у зимових колядках оспівується лад у родині, двір, подвір’я, хазяйство, хата, піч, обори, камори, кошара, клуня, воли, коні, корови, вівці, кури, бджоли. Найліричнішими є колядкн, в яких оспівується господарева дочка. Тут вона красива, добра, весела, роботяща. У колядках, присвячених дівчи­ні, обов’язково є обіцянка винагороди за її працелюбність, добрий характер. Це дорогі дарунки: перстень, стрічки, дзеркало, хустина. Окрім дарунків, колядниіси бажали здійснення її заповітних мрій, гарного жениха.

Дуже поширеним жанром календарно-обрядової лірики зимового циклу є ще­дрівки, або маланки, які присвячувалися народженню місяця — молодика. На Щедрий вечір слов’яни водили Маланку — найкрасивішу дівчину села. Її чоло прикрашали зорею, в руках дівчина тримала деревце; Місяць (Василь) тримав у руках серп; Король був одягнений як мисливець; дід Змій мав довгу бороду. Ця містерія відображувала міфологічні вірування слов’ян про зиму, настання весни, нової праці на полі.

У щедрівках обов’язковим було повторення слів «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я», оспівувався образ Василя (Місяця) і Маланкн (Зорі), говорилося про їхній шлюб:

Ой ходив, ходив Місяць по небі.

Ой шукав, шукав ясної Зорі:

— Ой Зоре, Зоре, моя зірнице.

Ой ходімо ми бога шукати.

Бога шукати, людей спасати...

Колядки, щедрівки — це народне драматизоване дійство, у якому збереглися міфологічні уявлення і вірування давніх слов’ян.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 176 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz