ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Сатиричне зображення сучасного поета «Олімпу» в поемі І. П. Котляревського «Енеїда»

Основа твору І. П. Котляревського — сюжет класичної поеми «Енеїда» рим­ського поета Вергілія. Вергілій у своєму творі оспівав подвиги троянців, схиляв голову перед могутністю і владою цезарів і утверджував «божественне» походжен­ня римських імператорів.

І. П. Котляревський, використавши сюжет класичної поеми, написав ціл­ком самобутній, оригінальний твір, у якому гостро-сатирично зобразив сучасний поетові «Олімп». Під виглядом богів-можновладців поет змалював феодально- поміщицьку верхівку тогочасного суспільства. Зевс і всі небожителі дуже нагаду­ють царя і представників влади: сенат, департамент, міністерства з їхнім пихатим, зарозумілим начальством. Усі вони зайняті тільки собою, їм байдуже до життя простого люду. У цих «високих сферах» панують здирництво, хижацтво, парази­тизм, розпуста. Боги на небесах п’ють, гуляють, сваряться, б’ються і зверхньо по­глядають на людей, втручаються в їхні справи тільки тоді, коли мають власну ви­году. Боги часто розпочинають безглузді війни і оголошують їх священними. Це самодурство можновладців завдає незчисленних страждань людям.

Війна в кривавих ризах тут;

За нею рани, смерть, увіччя.

Безбожність і безчоловіччя

Хвіст мантії її несуть.

«Не звіра — людську кров пролити» намагаються небесні і земні можновлад­ці. Вони сіють страх серед людей, сковують їхню волю залякуваннями, але Еней, маючи здоровий глузд, «Олімпійських шпетив на всю губу». Він зухвало кричить всесильному Зевсу:

Гей ти, проклятий стариганю!

На землю з неба не зиркнеш,

Не чуєш, як тебе я ганю,

Зевес! — ні усом не моргнеш.

На очах більма поробились.

Коли б довіку посліпились.

Що не поможеш ти мені.

у поемі Вергілія все робиться з волі богів, а людина — пасивна, безвольна іграшка в руках небожителів. У Котляревського ж люди діють у конкретних ре­альних обставинах, самостійно приймають рішення, наспіх помолившись богам. У світлі багатогранного земного життя «олімпійці» виглядають кумедно, а їхні діла — огидно. Боги, а особливо богині, плетуть інтриги, змовляються за спиною Зевса, уміло використовують його силу у власних інтересах. Вони лаються між со­бою, немов перекупки на базарі:

Венера лайки не стерпіла,

Юнону стала кобенить;

І перепалка закипіла.

Одна другу хотіла бить.

Богині в гніві также баби І также на угори слабі,

З   досади часом і брехнуть,

І, як перекупки, горланять.

Одна другу безчестять, ганять І рід весь з потрухом клянуть.

Розпаливши війну між людьми, Зевс зацікавився, що з того вийде, а тому за­боронив не тільки Венері і Юноні, а й усім іншим богам втручатися.

Гостро висміює Котляревський тих, хто зневажає простих людей. Усю хабар­ницьку бюрократичну зграю, феодально-поміщицьку верхівку поет розміщує у пеклі:

Панів за те там мордовали І жарили зо всіх боків.

Що людям льготи не давали І ставили їх за скотів.

Багатим та скупим вливали Розтопленеє срібло в рот...

Всім старшинам тут без розбору.

Панам, підпанкам і слугам Давали в пеклі добру хльору.

Всім по заслузі, як котам.

Тут всякії були цехмістри,

І ратмани, і бургомістри.

Судді, підсудки, писарі.

Які по правді не судили Та тілько грошики лупили І одбирали хабарі.

Під маскою гумору І. П. Котляревський гостро засуджує сучасну йому кріпосницько-чиновницьку верхівку, звинувачує у грабіжництві і здирництві, у знущанні з простих людей. Поет розвінчує «Олімп», що живе за рахунок народу, а існує доти, доки люди не знищать у собі страх перед можновладцями.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 200 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz