ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Різнобічність просвітительських інтересів Маркіяна Шашкевича

Уся свідома діяльність західноукраїнського митця і просвітителя Маркіяна Шаш­кевича була спрямована на те, щоб західна гілка нашого народу відчула себе орга­нічною частиною української нації і піднеслася до вершин європейської культури.

Маркіян Шашкевич народився 6 листопада 1811 року на Львівщині в багато­дітній сім’ї священика. Після закінчення початкової школи і гімназії слухав філо­софський курс у Львівському університеті і водночас навчався в духовній семіна­рії, але за виявлення власних поглядів і порушення дисципліни був виключений із семінарії ще на початку навчання. Розлючений батько відмовився допомагати синові, і Маркіянові довелося вчити грамоти дітей у Будинку вбогих, де його рід­ний дядько був управителем, та інтенсивно займатися самоосвітою.

ІЦе під час навчання в семінарії Маркіян Шашкевич заприятелював з Іваном Вагилевичем та Яковом Головацьким. Юнаки захоплювалися усною народною творчістю, мріяли про просвітницьку діяльність серед селянства, вивчали історію і культуру краю.

З часом М. Шашкевичу дозволили відновити заняття в семінарії, і тепер троє друзів завжди були поряд. Вони створили гурток «Руська трійця», намагалися ви­дати збірку «Син Русі», але цензура не дозволила цього зробити. Зрештою вдалося видати альманах «Русалка Дністровая», до якої увійшли деякі твори Шашкевича.

Ліричні твори Маркіяна Шашкевича наповнені роздумами про долю рідного народу, закликами до сучасників не миритися з гнітом:

Гей, хто русин, за ратище,

В крепкі руки меч ясний.

Шпарка стріла най засвище:

Гордий ляше, день не твій!

Шашкевича приваблювали романтичні постаті козацьких ватажків. Низку поезій він присвятив козацько-селянським війнам.

Члени гуртка «Руська трійця» вивчали фольклор, етнографію, мову рідно­го народу, активно виступали проти політики денаціоналізації українців. Мар­кіян Шашкевич був не лише керівником гуртка, а й духовним натхненником усіх справ. До інтенсивної літературної праці митця додається вивчення творчості ба­гатьох європейських і українських письменників та поетів, перекладацька діяль­ність, впорядкування «Читанки для дітей», протистояння введення в українську літературу польського алфавіту.

Маркіян Шашкевич, як згадував Яків Головацький, своєю ясною думкою осягнув минуле й сучасне, пророче дивився в майбутнє. Поет М. Устиянович ста­вив постать Маркіяна Шашкевича в один ряд з Іваном Котляревським, Григорієм Квіткою-Основ’яненком, Тарасом Шевченком.

У чернетках Маркіяна Шашкевича є такі рядки:

Понад життя свого важке каміння.

Мов сонце, подаєш нам обіруч, —

Щоб і моє тримало покоління, —

Ясного слова сонячний обруч.

Ці слова можна віднести до постаті й самого Шашкевича. Про велич «будите- ля свідомості» Дмитро Павличко сказав пророчі слова: «Будеш, будителю, жить, доки живе Україна».Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 155 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz