ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 50
Гостей: 50
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Поема «Сон» - нищівна сатира на царизм і кріпосницьку систему

I.      Історія написання поеми «Сон». (Перебуваючи в Петербурзі, Шевченко ці­кавився історичним минулим і сучасним йому політичним життям Росії. Він знав про повстання декабристів, про становище селянства. 1843 року Шевчен­ко поїхав на Україну, де не був чотирнадцять років, побачив страшні злидні, безправ’я кріпаків, над якими пани мали повну владу. Повернувшись з Укра­їни, Шевченко пише поему «Сон», у якій показує життя народу і сваволю по­міщиків та уряду на чолі з царем Миколою І.)

II.     «Дивлюся; так буцім сова // Летить лугами, берегами та нетрями... // А я за нею, // Лечу й прощаюся з землею».

1.     Прощання з Україною. (У сні ліричний герой летить над Україною і ба­чить прекрасну картину народження дня. Перед ним «Степи, лани мріють, // Між ярами над ставами // Верби зеленіють», «Сади рясні похилились», «вся країна, // Повита красою, // Зеленіє, вмивається, // Дрібною рос­ою...»

Але поряд з цим перед ліричним героєм постають інші картини: «латану свитину з каліки знімають...», «...розпинають // вдову за подушне», «А онде під тином // Опухла дитина, голоднєє мре, //А мати пшеницю на панщині жне».)

2.     У Сибіру. (Друга частина «сну» ліричного героя — це картини Сибіру, де в кайданах, під землею живі люди добувають золото. Поряд із злодієм, що товариша зарізати хоче, «В кайдани убраний // Цар всесвітній! Цар волі, цар // Штемпом увінчаний» — образ декабриста, який страждає за те, що хотів здобути волю народу.)

3.     У Петербурзі. (Третя частина «сну» — це сатиричне зображення порядків у столиці, висміювання царя, цариці та їхніх лакиз. Шевченко уїдливо глу­зує з ненависного йому панства. Багатству і розкоші офіційного Петербур­га поет протиставляє бідність і злидні трудящого люду столиці:

А я стою, похилившись.

Думаю, гадаю.

Як то тяжко той насущний Люди заробляють.)

III.     Думи поета. (Поема «Сон» має струнку композицію. Ліричні відступи — думи поета не розривають послідовність подій, а, навпаки, ніби зв’язують різні за тематикою картини між собою.

Поет розмірковує над людськими долями, сумує над нещасною долею Украї­ни, засуджує землячків «з циновими ґудзиками», які забули рідну мову, труть­ся біля панства, гордують своїм братом-українцем.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 164 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz