ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Т. Шевченко і П. Куліш

1843 року Шевченко поїхав на Україну, хоча незадовго до того писав своєму другові Кухаренкові: «А в Малоросію не поїду, цур їй, бо там, окрім плачу, нічо­го не почую», і що на Україні «чортма людей, німці прокляті, більш нічого». Але Батьківщина незримо притягувала серце поета, і він поїхав. І справді, плач і стогін стояв по всій Україні, але й там жили люди, які боролися за народ, будили його свідомість, протистояли національному «манкуртизму». Серед них був Пантелей­мон Куліш, людина енциклопедичних знань і невичерпної енергії.

Син козака з містечка Вороніж, що на Чернігівщині, тоді вчителював у Києві і готувався до наукової кар’єри. Шевченко знав його як українського письменника і українознавця-енциклопедиста не з творів, а з чуток.

Пантелеймон Куліш назавжди запам’ятав першу зустріч із Шевченком і опи­сав її в автобіографічному творі «Жизнь Куліша»:

«Ввіходить хтось до Куліша в полотняному пальті. «Здорові були! А вгадайте хто?» — «Хто ж як не Шевченко!» (А ніколи не бачив його і намальованого). — «Він і є! Чи нема у вас чарки горілки?» та ін. Тут уже й пішло справжнє січове балакання, а далі й співи. Почали потім їздити навкруги Києва, рисувати, рибу за Дніпром ловити». Пізніше обидва письменники побували на місці спаленого у XVIII столітті запорізького монастиря. Ця подорож до «убогих руїн» лишила гли­бокий слід у душі Шевченка і вилилася в присвяченому Кулішеві «Ченці».

Постать Куліша захопила Шевченка. Це був новий тип справжнього україн­ського патріота, який мріяв про розбудову української культури і пробудження національної свідомості. Куліш захоплювався козацькою добою та ідеалізував її, Шевченко шукав у ній джерел національно-визвольних ідей. Ці два генії України доповнювали один одного: Шевченко перевищував Куліша силою інтуїції, яскра­вістю фантазії; Куліш перевищував Шевченка аргументованістю думки, система­тичною освітою і самовпевненістю. Куліш шанував поетичний дар Шевченка, а Шевченко визнавав освіченість і національні заслуги Куліша. Звичайно, само- впевнений і амбіційний Куліш намагався впливати на Шевченка, але поет завжди вмів визначити межу Кулішевого впливу.

Пізніше Куліш надіслав листа Шевченкові, в якому був докладний критичний аналіз «Кобзаря», поеми «Гайдамаки» і пропозиції щодо правок у текстах. Деякі з них були слушні, деякі — ні. Куліш зауважив, що Шевченко мало опрацьовує свої твори, що в них мало «майстерства», яке в поєднанні з таким талантом, як у Шевченка, могли б зробити більші чудеса, ніж створив Пушкін. Куліш як критик не захоплювався Шевченком беззастережно, та, разом із тим, давав високу оцінку його творчості: «Ваші твори належать не одному Вам і не одній Вашій добі, вони належать всій Україні і будуть промовляти за неї вічно».

Наступна зустріч Шевченка і Куліша відбулася на Різдво 1846 року. Приїхав­ши до Києва, Куліш був здивований атмосферою, що панувала там, захопленням молоді творами Шевченка, національною піднесеністю.

24 січня відбулося весілля Куліша з Олександрою Білозерською. Шевченко був старшим боярином, гості становили яскраву групу талановитих людей. Наре­чена, захопившись талантом Шевченка, готова була все своє придане (3000 кар­бованців) віддати на те, щоб Шевченко міг поїхати за кордон для подальшої мис­тецької науки.

Із часом шляхи Куліша і Шевченка розійшлися. 1860 року Шевченко надумав видати свого «Букваря», а Куліш, який створив новий правопис і вже кілька ро­ків усі українські книги друкував ним, відмовився видавати «Буквар» Шевченка «ярижкою». Та й Шевченко не хотів залишати рукопис у Куліша, боячись, що той почне переробляти книгу, над якою проведено багато безсонних ночей.

Востаннє Куліш був поряд із Шевченком, коли говорив промову біля труни поета: «Нема у нас нікого, достойного проректи рідне українське слово над домо­виною Шевченка: уся сила і вся краса нашої мови тільки йому й відкрилася». Ця оцінка видатного мовознавця друга в молодості і суперника в зрілі роки дорогого коштувала. Куліш визнав геніальність Шевченка і поставив його на перше місце серед усіх митців.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 170 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz