ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 40
Гостей: 40
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Куліш - ідеолог і творець української нації в її шляхетних елементах

Пантелеймон Куліш усією своєю багатогранною творчістю повертав Украї­ну до європейської цивілізації, але він не був достойно оцінений за життя. У ко­роткий період українського національного відродження у 20-і роки XX століт­тя Кулішеві ідеї стали провідними для української інтелігенції, але вже в 30-ті роки радянська влада розпочала знищення всього прогресивного на Україні. До­вгі десятиліття Куліш залишався «архівним» письменником. Із запланованого в 30-х роках багатотомного видання його творів вийшло друком лише кілька томів, та й ті були сховані від читачів. Тільки в 60-ті роки надрукували двотомник вибра­ного, та, починаючи з 90-х років, видавалися лише окремі твори.

Пантелеймон Куліш був різнобічно обдарованою і енциклопедично освіченою людиною і виявив свої таланти в різноманітних сферах українського світу. Його багатогранна творчість була в усьому новаторською: в усьому він був перший і в усьому величний. Він перший почав писати українською мовою історичні літера­турознавчі, соціологічні, педагогічні наукові праці, що стали основою наукового стилю в українській мові. Куліш — батько українського роману; збирач і видавець народних переказів, казок, дум, пісень; перший дружній, але вимогливий критик і порадник Шевченка; перший біограф Гоголя; перший перекладач українською мовою Біблії, творів Шекспіра, Ґете, Шіллера, Байрона, багатьох російських пое­тів; творець нового українського правопису, названий «кулішівкою», що ним ми із незначними змінами користуємось і дотепер.

Часто доводиться чути, що Україна не має своїх філософів, крім Г. С. Сково­роди. Але це неправда. Як мислитель. Куліш створив оригінальну практичну фі­лософську систему — хутірську філософію, або філософію природи, і відтворив її у «Листах з хутора», «Хутірській філософії» та в інших працях. Кулішеве хуторян­ство — це те природне середовище, де прояснюється думка, добріє серце, відкри­вається правда про все, що було, є й буде. Хутір для Куліша — місце, де люди­на досягає духовного просвітлення й «людське серце творить шануватий побит»: «Роблю я добро, шануючи себе самого, бережусь лихого діла... Треба угождать тілько Богові, а Бог говорить нам через наше серце. Хто серце своє очистить од усякої скверни, той зробить його храмом Божим, і з його тілько благість і мило- сердіє». Куліш заповідав своїм сучасникам і нащадкам: «Доброта душі й милосер­дя рятують наше серце від багатьох мук, і тому поставимо їх метою життя, а все інше хай буде тільки їхніми умовними формами».

Філософія Куліша воскресила в пам’яті народу одвічну традицію життя за за­конами природи та духовної свободи просвітленої людини. Український мисли­тель став предтечею європейської філософської думки XXI століття. Куліш гово­рив, що людина покликана творити своє особисте життя волею власного духу в серці, а народ має творити свою історію власною політичною волею. Не забувай­мо, що ці слова були сказані в країні абсолютної влади монархів, яка щойно ска­сувала кріпосне право.

Пантелеймон Куліш був людиною великого розуму, чистого серця і сильного українського характеру. На своєму довгому віку він зазнав багато нещасть. Лю­дям, які його зрадили. Куліш говорив: «Коли мене хто зрадив або покинув, то се йому найбільша кара». Він передбачав, що його ігноруватимуть, «вбиватимуть са­мим ігноруванням, не проливши навіть краплі чорнила на спотворення суті тво­рів», але він вірив, що ідеал українців і всього людства «сяє своєю чистотою і пра­вотою во віки». Якщо людина плекає свій дух — її ніхто не здолає. Пам’ятаймо слова Куліша: «Духа не угашайте! Не гасімо його в собі; тогді ніхто його не вга­сить і в нашому народові».Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 160 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz