ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Ідея патріотизму у поемі І. П. Котляревського «Енеїда»

З «Енеїди» І. Котляревського звучить голос епохи, коли в країні зростало па­тріотичне піднесення. Автор у жартівливому тоні говорить майже про все, крім почуття батьківщини.

Троянська громада зі своїм поводирем Енеєм — це велике братство людей, пройнятих спільною патріотичною ідеєю, зцементованих єдиним завданням і ба­жанням.

З троянської громади особливо виділяються образи двох рядових бійців — Низа та Евріала. Хоча вони і не з «троянського племені», «та в службі вірні козаки». Це відважні юнаки, що зробили героїчну вилазку у ворожий табір і загинули за батьків­щину. Симпатичними рисами наділяє їх автор. Евріал, хоч і зовсім ще молодий («де усу буть, пушок м’якенький»), але хоробрий: «був одвага і завзятий силач, козак ли- царкуватий». Ними керують патріотичні почуття, для блага батьківщини вони гото­ві на героїчні вчинки. Коли Низ одговорює Евріала від участі у небезпечній вилазці, нагадуючи про бідну матір, для якої він має жити, Евріал йому відповідає:

Де общеє добро в упадку.

Забудь отця, забудь і матку,

Лети повинность ісправлять.

Низ і Евріал добре розуміють свій громадянський обов’язок і підпорядковують йому особисті інтереси. їхніми вчинками керує турбота про «общеє добро».

З приводу їхніх подвигів поет зауважує:

Любов к отчизні де героїть.

Там сила вража не устоїть.

Там грудь сильніша од гармат.

В їхніх образах поет підносить козацьку доблесть, відвагу. Разом з тим — Низ і Евріал — друзі вірні, віддані. Коли Низ висловлює бажання пробратися у воро­жий стан, Евріал нізащо не погоджується пустити його самого:

Від тебе не одстану зроду,

З тобою рад в огонь і воду.

На сто смертей піду з тобой.

В образах цих козаків поет показує бойову дружбу і взаємну виручку в бою як характерні риси козацьких низів.

Взагалі патріотичні мотиви звучать в «Енеїді» сильно й піднесено. Зі співчут­тям і симпатією описує поет війну троянців з рутульцями, їхні успіхи й невдачі. Троянці й Еней для поета «наші», «козарлюги», смілі вояки.

В народно-поетичному дусі змальовує Котляревський силу й могутність Енея в бою:

Махне мечем — врагів десятки Лежать, повиставлявши п’ятки.

Одчайдушні гуляки, троянці виступають як герої, коли треба захищати свою свободу. Ці бурлаки-побратими, раніше «моторні, швидкі, проворні» тільки для власної вигоди, стають хоробрими, великодушними і навіть дисциплінованими воїнами, незламними в присязі, вірними й волелюбними синами вітчизни, що готові до останньої краплі крові «свою свободу боронити». Вони перемагають і в найбезвихідніших ситуаціях. їхні одчайдушність і лицарство тепер проявляються не в гулянках, а на полі бою. На заклик Енея: «Козацво! Рицарі! Храбруйте!» — вони відповіли ділом, а в навчанні були зразком ретельності й тямущості.

Поет часто згадує тих, хто вкрив себе славою у боротьбі з ворогами вітчизни, за свободу: Сагайдачного, Залізняка. Котляревський захоплюється мужністю й хо­робрістю козацького війська і це захоплення поєднується у нього з патріотизмом демократичного змісту.

Було полковник та лубенський Колись к Полтаві полк веде.

Під земляні полтавські вали (Де шведи голови поклали)

Полтаву-матушку спасать.

Пропали шведи тут прочвари...

Отже, ідея патріотизму в трактуванні Котляревського має не казенний, офі­ційний, а народний, демократичний зміст.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 482 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz