ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 21
Гостей: 21
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Суспільне та історико-літературне значення поеми І. П. Котляревського «Енеїда»

«Бувають в історії народів дати, які немовби розривають надвоє їхнє життя і кладуть межу високу посеред рівного шляху історичних подій. Минувшина оста­лась по той бік межі, майбутність стелиться по цей, і хоча генетичні зв’язки між ними очевидні для кожної людини, проте зразу ж видно, що історія тут круто звертає з свого попереднього шляху й починає якусь нову путь... Ми маємо таку історичну дату — це пам’ятний в історії України 1798 рік. Того року прилетіла перша ластівка українського національного відродження — невеличка книжка, од якої не тільки початок нового українського письменства рахуємо, а новий етап позначаємо в історії українського народу. То була «перелицьована» на українську мову «Енеїда» Івана Котляревського», — так про роль і місце в історії української літератури безсмертного твору зачинателя нового красного письменства писав лі­тературознавець С. Єфремов.

«Енеїда» Котляревського, увібравши в себе багатовікові літературні й фоль­клорні традиції, знаменувала початок переходу до нової епохи в історії україн­ської літератури — до розвитку літератури на засадах реалізму й народності.

На відміну від своїх попередників, Котляревський завдяки силі свого таланту, широті поглядів і новим суспільним умовам зумів побачити весь народ, його ми­нуле й сучасне життя. Починаючи з «Енеїди», українська література з літератури окремого життєвого факту перетворюється на літературу цілого народного життя.

За мистецькою силою гумору «Енеїда» Котляревського — одне з вершинних досягнень серед гумористичних творів світової літератури. З усіх травестійних «Енеїд» лише поема Котляревського не втратила свого широкого й захопленого читача. У чому ж таємниця її довговічної популярності? У чому її суспільне та іс­торико-літературне значення?

Незважаючи на запозичений сюжет і античні імена героїв, на обмеженість бурлексно-травестійного жанру, в «Енеїді» Котляревського виявив себе україн­ський народ з його героїчним минулим, з його сучасним побутом та соціальними бідами, історичним оптимізмом, високими моральними й естетичними принци­пами, безсмертним гумором.

Котляревський відобразив багато важливих рис історичної епохи, в яку жив.

«Енеїда» — це була «колюча» «мужича правда» про панівну верхівку XVIII — початку XIX століття, художньо висловлена в бурлескній формі.

У цій правдивій оцінці поетом явищ дійсності з позицій народу, у вираженні народного бажання покарати, посадити «в свою шкуру», відправити в пекло жор­стоке й паразитичне панство, чиновників-хапуг, виявляється народність «Енеііди». У картині раю відбиті мрії народу про суспільство мирного дружнього співжиття людей. Образами Енея, Низа, Евріала розпочинається створення в новій україн­ській літературі образу національного героя.

Винятковим було значення високоталановитої поеми для художнього прогресу на Україні. Як зразок правдивого відображення живої дійсності, як вияв великих літе­ратурно-мистецьких можливостей українського народного слова, нев’янучого укра­їнського гумору і народної творчості «Енеїда» відкрила й показала широку історич­ну перспективу розвитку української літератури на основі народнорозмовної мови.

З «Енеїди» почався розвиток нової української літератури. Поема була найпо- пулярнішим українським твором дошевченківських часів.

«Енеїда» своїм життєствердним сміхом мала великий вплив на наш народ, пробуджувала національну свідомість, а світові розкрила характер українців. Ця, за висловом О. Гончара, «наіскрена сонцем, розпашіла од земних пристрастей» поема і нині має велике суспільне значення.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 477 | Рейтинг: 3.0 /1
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz