ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Сценічна історія П’ЕСИ І. П. Котляревського «Наталка Полтавка»

Чарівна зелена Полтавщина. Під розлогою вербою, що наполовину закриває селянську хату, стоїть струнка вродлива дівчина з відрами через плече. Біля неї у шанобливій позі чоловік в одязі чиновника, а з-за дерева виглядає якийсь дідуган. Вдалині — вишневі садки, луки, в’ється річка.

Це опис одного з барельєфів на пам’ятнику І. П. Котляревському у Полтаві. Відомий скульптор М. Позен цією картиною відтворив знаменний факт в історії українського театру, бо саме таку картину побачила в 1819 році публіка на виста­ві «Наталка Полтавка».

Глядачі, присутні на спектаклі, були надзвичайно вражені: замість давно об­ридлих палаців та альтанок, вони побачили милі їхньому серцю краєвиди рідної Надворсклянщини, а замість фальшивої мелодрами чи пустого фарсу — глибо­ку драму серця простої дівчини-селянки. Уже з першої вистави, яка відбулася за участю Щепкіна, п’єса набула величезної популярності і не втрачає її до наших днів. У листі до Гнєдича (1821 р.) Котляревський писав, що «Наталка Полтавка» була «прийнята досить добре в Полтавській, Чернігівській і Харківській губерні­ях, тільки в Полтавському театрі грали її «не раз, не десять, не сто разів, і театр завжди був повний, захоплення загальне, оплескам не було краю». Дійшло навіть до того, що власник театру Штейн викрав текст п’єси з нотами і без дозволу авто­ра ставив її в багатьох містах України.

Надрукована була п’єса тільки в 1838 році, але в рукописних копіях стала по­ширюватися ще в 20-х роках XIX століття. Було також багато таких людей, які знали напам’ять усю п’єсу. З великим успіхом і не раз вона йшла на сценах Пе­тербурга, Москви, Кишенева, Мінська, Риги, Талліна, Вільнюса, багатьох міст Сибіру, Середньої Азії та Кавказу, її ставили і російські трупи. Під час вистави п’єси у Варшаві на прохання глядачів драму показували двічі на день при пере­повненому залі. Перекладена на литовську мову, «Наталка Полтавка» міцно уві­йшла до репертуару театрів Литви. Особливим успіхом ця чудова перлина україн­ського театру користувалася у чехів, словаків та болгар. Бачили й вітали «Наталку Полтавку» Париж і Лондон, Відень і Нью-Йорк, Торонто і Буенос-Айрес та інші столиці світу.

За наших часів «Наталка Полтавка» з незмінним успіхом йде на сценах Іта­лії, Німеччини, СІЛА, Румунії, Англії, Угорщини, не кажучи вже про слов’янські країни. А фільм «Наталка Полтавка» в Нью-Йорку йшов протягом трьох тижнів, і щодня його відвідувало до 10 тисяч людей. Усі ці факти красномовно свідчать, що праматір українського театру й драматургії стала відомим надбанням світової театральної й музичної культури.

Не можна не згадати й славетних корифеїв українського театру, які творили сценічну славу «Наталці Полтавці». Це М. Садовський, П. Саксаганський, І. Кар- пенко-Карий, М. Кропивницький, М. Старицький і, звичайно ж, російський ак­тор М. Щепкін, який своєю грою привернув увагу російської критики того часу до п’єси Котляревського.

Особливо почесним є список славетних виконавиць ролі Наталки, серед яких Марія Заньковецька, Любов Ліницька, Ганна Борисоглібська і Ганна Затиркевич- Карпинська, Марія Садовська і Марія Литвиненко-Вольгемут, Оксана Петрусен- ко і Євгенія Мірошниченко та багато інших талановитих співачок і драматичних актрис.

П’єса «Наталка Полтавка» стала на довгі роки візитною карткою українського театру як в Україні, так і за її межами.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (18 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 415 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz