ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 17
Гостей: 17
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Романтичність оповідання Марка Вовчка «Максим Тримач»

Творчістю Марка Вовчка розпочинається якісно новий, вищий етап розвитку української прози — утвердження в ній методу критичного реалізму. Однак, як і її великий попередник і вчитель Т. Г. ПІевченко, вона поєднала у своїй творчості методи реалізму й романтизму.

Саме в романтичному плані написане її оповідання «Максим Тримач», яке увійшло до другої групи творів збірки «Народні оповідання». За жанром — це тра­гедійне соціально-проблемне оповідання.

Майстерно романтизовано змальовані персонажі твору. Максим Тримач — го­ловний герой оповідання, удівець, живе на своєму хуторі разом із дочками — Кат- рею й Тетяною. Авторка не наголошує точно, коли відбувалися події, зображені в творі, лише зазначає, що «не за вас се діялось, — давно колись, як панувала на Вкраїні удвійзі Польща й Московщина». Неподалік від Черкас жив на хуторі Мак­сим Тримач. Ідучи за фольклорними матеріалами, письменниця змальовує його красу й вдачу. «Такий-то богатир! Ходив у жупанах та в сап’янцях, та в атласах. І хороший був: повновидий, чорнобровий, чорноусий; а веселий, жартівливий». І характер у Максима під стать: справедливий, добрий, але запальний. «Нехай тільки станеться кому з нашого села пригода — головою ляже, а вирятує».

З особливою теплотою змальовує Марко Вовчок у творі й образ красуні — Кат- рі — старшої доньки Максима Тримача. «Дівчина хороша та пишна, як королів­на», — пише про неї Марко Вовчок. Та, на лихо, покохала гордовита Катря мо­лодого парубка Семена, гарного й вродливого. Але, на жаль, не був він вільним, багатим козаком — був бурлакою. Отже, батько не згодився віддати за такого хлопця заміж свою дочку. Сказала про це Катря коханому, на що той відповів, що він добуває в свого пана вже останній рік. «А потім нагледжу де хуторок красний, да й поклонюсь твоєму батькові». З цими словами й вирушив Семен у далеісу до­рогу разом з іншими своїми товаришами. Рушили козаки на здобич восени, обі­цяли повернутися весною. А Катря, чекаючи коханого, «сидить в світлиці виши­ває шовком рукава та рушники та все в віконце поглядає, чи крутить завірюха, чи вже сніг тане, чи хутко-то теплом повійне».

Настала весна, зацвіли вже й вишні, чекає біля вікна дівчина, а його все нема. Аж ось одного вечора побачила вона на Дніпрі човен, що швидко наближався до берега, та правив цим човном не її Семен. І почула вона від прибулого козака страшну звістку: під час бурі на Дніпрі загинув її коханий, коли повертався додо­му. Жахнулася Катря. Здушено-тужливий тон розповіді передає настрій пригні­ченої горем дівчини. Повернувшись до батька, мовила Катря: «Тепер уже вільний козак мій жених, тату». А на другий день попрощалась Катря з батьком і сестрою, одягнулась у найкращий одяг, постояла трохи під кучерявою вербою, де зустріча­лась з коханим при місяці, та й кинулась у воду на самий глиб. Вранці кинулись шукати Катрю, побігли до води, а там тільки вінок маковий плаває, що його плела вдень Катря. Довго картав себе Максим та все повторював: «Катрю! Катрю! Дити­но моя хороша! Загубив я твій вік молоденький!»

Оповідання «Максим Тримач», як і інші романтичні твори, сповнене глибо­кого ліризму, фольклорної поетики. Образом Катрі письменниця натхненно опо­етизувала вірність у коханні, а образ Максима Тримача уособлює народний ідеал доброчесності й благородства.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 115 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz