I. Звичаї та обряди як частина народного життя росіян у романі О. Пушкіна «Євгеній Онєгін». («Скільки народів, стільки й звичаїв», — каже відомий народний вислів. Звичаї є в кожного народу, вони відрізняють один народ від іншого, іноді у звичаях є багато схожого. Звичай — це поведінка, характерна для якоїсь групи людей. Звичаї супроводжують найважливіші моменти людського життя. Іноді це обряд — традиційні дії, пов’язані із такими моментами, як весілля, народження, смерть, народні свята.)
II. Опис святок як засіб драматизації сюжету та висвітлення картин народного життя. (У романі «Євгеній Онєгін» яскраво описані новорічні народні свята росіян. Для Пушкіна це не тільки захоплення народним святом, а й спосіб драматизувати, театралізувати ситуацію у романі. На тлі обрядів відбувається дія твору, за їх допомогою поет розкриває головні образи роману.)
1. Зимові свята як сценки з народного життя. (Пейзажні описи зими, катання на санчатах та ковзанах замерзлою річкою, дитячі пустощі та ін. Єтворені поетом із захопленням, милуванням чистотою і простотою народного життя.)
2. Опис ворожіння у маєтку Ларіних. (Уривок з п’ятого розділу «Тетяна (руську душу мавши, сама не знаючи чому...) любила зиму руську завше...». Виливання воску на воду, витягання обручок з води, запитування імені першого зустрічного — опис ворожінь також допомагає створити образ Те- тяни-росіянки, підкреслити її близькість до простого народу, а також підсилити враження чекання наступних трагічних подій.)
3. Тлумачення сну, який наснився Тетяні. (Сон — один з найулюбленіших засобів драматизації твору, знайомий іще з казок, що також споріднює Тетяну із стихією народного життя. Уві сні Тетяна бачить ведмедя, потім розбійників — і тлумачить усе це згідно із сонником Мартина Задеки. Це ще один спосіб драматизувати ситуацію, розкрити образ думок Тетяни, налаштувати читача на сприймання наступних подій. Символіка сну Тетяни.)
III. Тетяна Ларіна — дівчина «руська душею» чи франкомовна дворянка? (Любов Тетяни до руської старовини, участь у народному житті, цікавість до народних звичаїв і обрядів є відображенням її важливих якостей — нерозривного духовного зв’язісу зі своїм народом. Усе це підкреслено за допомогою участі Тетяни у народних обрядах, читанні, спілкуванні із нянею. Таким чином Пушкін висвітлює дуалізм характеру Тетяни, яка з одного боку читала романи Річард- сона і Руссо, писала листи коханому французькою, «по-руськи знала мало...», а з іншого — виросла у народному середовищі, у світі російських казок і читанні сонника, підтриманні народних традицій.)
Похожие сочинения
|