ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 11
Гостей: 11
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

«Татьяна, милая Татьяна...» (образ Тетяни Ларіної у романі 0. Пушкіна «Евгеній Онєгін»)

Тетяна Ларіна — головна героїня роману у віршах О. С. Пушкіна «Євгеній Онє­гін». Іноді читачам здається, що автор неправильно дав назву своєму твору. Симпа­тії усіх, хто береться читати роман, завжди на боці його чарівної героїні — Тетяни. Однак, якщо прочитати роман пильніше, ми побачимо, що образ головного героя Пушкін змальовує як літописець чи біограф — розгортає події у часі, якісь окремі риси розглядає бітьш детально. Тетяна ж, оскшьки не є головною героїнею, з’явля­ється у романі двічі — у своєму родовому маєтку та на балу у Петербурзі.

Уперше читач бачить Тетяну тоді, коли Онєгін з’являється на святкуванні її іменин. Вона — старша з двох сестер Ларіних. Сестри є протилежністю в усьому. Одна — гарна, нерозумна білявка, інша — чорнява і романтична дівчина. Навіть її ім’я простонародне — «спогад про давнину дівочу». Вона — «печальна, дика, мов­чазна, неначе сарна полохлива...», «... задумлива, смутна і мовчазлива, як Світла­на...». Якщо її сестра Ольга весела, грається з подружками (та Євгеній зазначає: «життя в цій Ользі не знайти, як у Вандейковій мадонні») — Тетяна самотня, по­любляє сидіти сама біля вікна. Її розвага — не вишивання, як в інших дівчат, а ро­мантичні історії про кохання Річардсона і Руссо, сонник Мартина Задеки.

Пушкін підкреслював близькість Тетяни до народу не тільки її простонарод­ним ім’ям, а й її уподобаннями. Тетяна разом із дворовими дівчатами ворожить на Святвечір, дослухається до розповідей забобонної няні, таємно вичитує з книжки про сенс своїх снів... проста і гарна дівчина, з чистим серцем та допитливим розу­мом, вона шукає свого романтичного героя і знаходить його в Онєгіні. Чому вона не закохана у Ленського? Він також, як і Тетяна — романтичний герой, мандрів­ник, студент Гетінгенського університету. Людські пересуди одразу «повінчали» Тетяну та Євгенія, проте цього могло не статися. Пушкін визначає цю мить так:

...Чар якийсь незрозумілий Закрався у її думки;

У серці мрія зародилась;

Прийшла пора — любов явилась...

Тож чому саме Євгеній стає її обранцем? Тут Пушкін каже просто:

Давно сердечне умлівання У груди стиснені лилось,

І ждала дівчина... когось.

Тож Євгеній — поки що «хтось» для Тетяни. Вона закохується лише в образ, у свою мрію, яка нарешті набула якихось певних рис. Онєгін для неї — втілення одухотворених героїв «коханця Юлії Вольмара», Малека-Аделя, Лінара, Вертера і Грандісона — «усі в уяві нетерпливій в єдиний образ одяглись, усі в Онєгіні зли­лись...». Єама Тетяна, «подібно Юлії, Дельфіні», закохана, не вміючи висловити свої думки російською, просто переписує текст любовного листа з французького романа та відсилає його Онєгіну як свій...

Для Онєгіна, світського лева, раптова закоханість сільської дівчинки — лише неприємний випадок, він відповідає їй, як і має відповісти дорослий чоловік дів- чинці-тінейджеру (навіть досить чемно!): «Я не створений для шлюбу». Він нама­гається не образити ЇЇ душу, та однаково перше дівоче почуття ЇЇ відкинуто...

Минає кілька років — і Онєгін знову зустрічає Тетяну — тепер чарівну світ­ську даму, дружину бойового генерала. Онєгін у захваті: уперше він серйозно за­коханий... Як і коли дика романтична дівчинка перетворилася на блискучу хазяй­ку столичних балів?

Єаме несподіване нещасне кохання відкриває для Тетяни-дівчинки світ до­рослих почуттів. Вона читає багато книжок з бібліотеки садиби Онєгіних, через які дівчині відкривається внутрішній світ коханого: «Належну знайдено дорогу;

дається Тані зрозуміть усе ясніше — слава Богу, — кого судилось полюбить, кому віддати пал сердечний: дивак сумний і небезпечний...»

Пізніше, приїхавши до Москви, вона пройде науку виїздів у світ, поводження у товаристві... Зміцніє і виросте її душа, вона стане окрасою і господинею балів і віталень, на рівні розмовлятиме зі світськими левицями (наприклад, із Ніночкою Вронською, «Клеопатрою Неви»). Та набувши світського досвіду, Тетяна одна­ково залишиться тією дикою і романтичною дівчинкою, що вміла кохати... Дво­рянське товариство навчило її вишуканих манер, смаку у вбранні — але відібрало найголовніше — здатність до чистого людського почуття. Відповідь Тетяни Онєгі- ну на його почуття звучить, неначе помста — гіркий докір на те, що він, чоловік із досвідом, не побачив і не оцінив сили її почуттів:

Ваш осуд вислухала я...

Настала ж черга і моя...

Була молодша я в ту пору.

Здається, краща я була.

Любила вас — та, крім докору.

Що в серці вашім я знайшла?..

«Вам, вихованцеві Москви, була не люба я...» — каже Тетяна. «Та нині чому так одмінились ви? Чому впадаєте за мною? Чи не тому, що між юрбою ношу уславлене ім’я, що княжий титул маю я?..» Тетяна дорікає предмету свого мину­лого кохання: «Як з вашим серцем і умом буть почувань дрібних рабом?..» Вона поважає його і зараз, навіть і любить: «А щастя видилось так близько...» Пушкін вже майже штовхає Тетяну назустріч своєму герою-ловеласу, та розуміє: ні, його Тетяна не для Онєгіних! Її чиста і красива душа не створена для одноденного ко­хання, вона сильна і цільна, їй потрібно або все — або нічого. Її простонародне і християнське виховання не дозволяє Тетяні гріха — навіть із коханою людиною. Тому її вибір такий: «Та з ким я стала до вінця — зостанусь вірна до кінця».

Пушкінська Тетяна — чудовий приклад високої любові, такої, яка приносить навіть себе у жертву — заради того, щоб не зрадити, не принизити це найкраще з почуттів. Якби Тетяна не відмовила Онєгіну, їхнє кохання перетворилося б на одну з багатьох їхніх пригод. Натомість її відмова піднесла цю історію на рівень трагічних легенд у світовій літературі. Пушкін любить свою Тетяну, він захоплений її жит­тям — і дівочим, і жіночим. Татьяна — втілення пушкінського ідеалу жінки. А досяж­ний це ідеал, чи ні, — кожна жінка має відповісти на це питання хоча б раз у житті.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 522 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz