ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Патріотичний пафос «Слова о полку Ігоревім»

У глибину віків сягає історія могутньої слов’янської держави, оспівана в лі­тописних легендах і давньоруських билинах, описана вітчизняними і зарубіжни­ми істориками.

«Слово о полку Ігоревім» — це високохудожній твір, у якому розповідається про невдалий похід 1185 року новгород-сіверського князя Ігоря Святославича та його брата Всеволода, князя трубчевського, проти половців, які своїми набігами завдавали дошкульних ударів Руській землі.

Хто ж виступає головним героєм «Слова...»? Князь Ігор? Про нього у творі говориться більше, ніж про інших князів. Ігореве військо? Але воно зазнало по­разки і відкрило шлях Степу на Русь. Ярославна? Вона прекрасна, віддана, лю­бляча, персонаж кращого, але єдиного розділу твору. Святослав Київський? Але в поемі він тільки висловлює міркування з приводу подій і є другим поетичним «я». Недарма ж його слова переходять у авторське звертання до князів.

Справжній герой поеми — це Руська земля. їй співець віддає увесь жар сво­го серця, велику любов, синівську вірність. Хоробрі воїни князевої дружини для автора — «руські сини», «руські полки», «русичі», яких чекають «жони руські».

Патріотичний пафос автора поеми — це особисті уявлення про добро для рідної землі. Він висловив те, що зріло в умах кращих людей тієї епохи: треба жити заради Батьківщини і, якщо випаде — померти в бою за Руську землю.

У «Слові...» перед очима автора неначе вперше постає Русь. Він по-ново­му показує рідні й давно обжиті місця: по берегах Дунаю і Дніпра слов’яни, які почали свій історичний шлях між Віслою і Карпатами, Одрою і Балтійським морем, селилися з античних «віків Троянових». Для руських людей XII століт­тя — це земля отчич і дідич, за яку предки проливали свою кров. Русь виросла і загартувалася у боротьбі зі Степом, де кочові племена, знищуючи одне одно­го, жили військовою здобиччю. Намагаючись стримати степовиків, руські князі віддавали своїх доньок заміж за половецьких ханів. Нелегкою була доля жінок, але біда була і в іншому: сімейні зв’язки не стримували кочівників. Зять міг лег­ко напасти на землі тестя чи свояка, пограбувати, захопити полонених і спалити все, що могло згоріти. Автор «Слова...» засуджує тих князів, які покликали во­рога на рідну землю, воювали між собою, опиралися об’єднанню всіх патріотич­них сил у боротьбі з ворогом. Настала невесела година, коли, за словами співця, став брат проти брата, і стали князі на мале говорити «це велике». Через чвари князів потерпала Русь, і автор з невимовною гордістю згадує минувшину: похід Святослава — грізного і великого, який, наступаючи на землю половецьку, по­топтав «горби і яруги, замутив ріки і озера, висушив потоки і болота, а погано­го Кобяка, хана половецького, захопив у полон». «Німці і венеційці, греки і мо- рава співають славу Святославу», адже обороняючись, Русь не тільки захищала свою державність, свою культуру від степовиків, а й виконувала роль щита для Європи на Сході.

Автор «Слова...» всіляко ідеалізує Святослава, оточує його ореолом слави, перетворює його на шанованого всіма руськими князями володаря з єдиною метою — показати, що на Русі є люди, які розуміють згубність міжусобиць. Па­тріотична ідея загальноруської єдності у боротьбі проти половців найдужче про­явилася у «золотому слові» Святослава. Князь сумує з приводу поразки Ігоря і Всеволода, дорікає їм за необдуманий вчинок, скаржиться на те, що князі не хочуть допомагати йому у великій справі захисту рідної землі.

Патріотичний пафос «Слова...» надихав і буде надихати нові покоління ще й ще раз звертатися до геніальної пам’ятки літератури, щоб черпати в ній нові духовні сили.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 132 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz