ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Природа та її роль у «Слові о полку Ігоревім»

Поема «Слово о полку Ігоревім» невелика за обсягом, але в цьому творі вмі­щується стільки думок, стільки тем, так тонко відтворено глибинний зміст по­дій, що залишається тільки дивуватися геніальності невідомого Автора. Він пер­ший обрав головним героєм твору Руську землю, заснувавши традицію, що живе й донині.

Поряд з історичним, національним, географічним образом Батьківщини є у «Слові...» ще один образ — багатолика природа.

За часів написання твору Русь уже була християнською державою, але хрис­тиянська віра якось органічно уживалася (та й продовжує ще співіснувати) з язичництвом, вірою в силу природи, в те, що всі явища наповнені якимось по­таємним змістом.

Природа в «Слові...» пробуджує відчуття первозданності світу. У XII столітті степи — це безкрая зелена стихія, велика і таємнича, несходиме, незнане, по­дібне до океану поле. Дружину князя Ігоря степи зустрічають ревом грози, ви­ттям вовків по яругах, клекотом орлів, які звірів звуть на кості; воїни чують, як лисиці брешуть на черленії щити. Вночі степ дзвенить солов’їним співом, ранок будять своїм криком галки. Степ ніколи не мовчить, він говорить мовою трав. Природа визнає русичів своїми і намагається попередити хоробре військо про небезпеку. Змінюються фарби — «кривавії зорі світ провіщають», «чорнії тучі з моря ідуть», «трепечуть блискавки синії», дощ, що прийшов з Дона, сипле на військо стрілами.

Кожний сюжетний хід у поемі знаходить відгук у природі. Вона радіє, плаче, гнівається, віщує перемогу чи поразку. Сонце, вода, вітер, степ, ліс, блискав-

ка такі ж повноправні герої «Слова...», як і воїни, князі, жони, міфічні істоти. Природа співає, шепоче, б’є грозою, заливається птахом. У світі природи, як і в світі людей, діють дві непримиренні сили — добра і зла. Слідом за радісним, яскравим сходом сонця, настає гіркий ранок, коли «вельми рано кривавії зорі світ провіщають, чорнії тучі з моря ідуть».

Картина втечі Ігоря з полону дуже драматична, але погляд читача зупиняєть­ся на степових ріках, які стелять зелену траву на піщані береги, на зарості очере­ту, де аж кишить лебедями, гусьми, качками, чайками. Автор «Слова...» зірким оком помітив степове бездоріжжя, через яке «Ігор-князь проскочив горностаєм в очерет і білим гоголем на воду».

Автор добре знає звірів і птахів, про яких у поемі говориться з розумінням справжнього мисливця.

Відомо, що полювання з соколами було улюбленою втіхою і промислом на Русі. Зображення птахів трапляється на початку «Слова...»: «тоді напускав де­сять соколів на стадо лебедів...» Соколи уособлюють собою віщії персти Бояна, які він опускає на живі струни, а лебеді — це струни, які «...самі князям славу рокотали».

Бояна автор порівнює із солов’єм «години давньої», який заспівав би пісню Ігореві: «Не буря соколів занесла через поля широкії — стадами галки біжать до Дону великого».

У поемі Автор «повертає» образ сокола, висвічуючи його з різних сторін. Цей сміливий, дужий птах може відлякати від свого гнізда сильнішого суперни­ка, піднятися у піднебесся і обігнати своїх переслідувачів. Поет порівнює Ігоря із соколом, який нічого не боїться і цінує свободу настільки, що заради неї ва­жить своїм життям.

Природа у «Слові...» існує не сама по собі. Автор не описує картини, а го­ворить про дію. Природа виступає у творі як складова частина рідної землі і як дійовий чинник, тісно пов’язаний з долею і вчинками героїв. Вона створює тло і простір, показує рух у часі.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 104 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz