ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 60
Гостей: 60
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Тема соціальної нерівності у повісті Г. Квітки-Основ’яненка «Маруся»

Невелику за обсягом повість «Маруся» Григорій Квітка-Основ’яненко роз­почав дидактичним вступом, у якому розмірковує про півидкоплинне життя і вічні питання, які люди ставлять перед собою. Це роздуми людини, яка вже пожила на світі, багато бачила і знає, що на землі нічого немає вічного і треба цінувати те, що маєпі, і кожного дня, лягаючи спати і встаючи ранком, зверта­тися до Бога з подякою. Треба пам’ятати, що всі ми на цім світі гості, і не вда­ватися в тугу, коли ми щось втратимо чи не отримаємо від життя.

Таку філософію сповідував герой повісті «Маруся» Наум Дрот, простий се­лянин, кріпак, який своєю невтомною працею не тільки зберіг те, що залипіили йому батьки у спадок, а й зумів стати доволі заможною людиною.

Наум і Настя мали одну дочку Марусю. Як підростала, то батьки не випус­кали її з очей, слідком за нею ходили, а дівувати стала — убирали, як квіточку: «Усі груди так і обнизані добрим намистом з червінцями, ...поверх шиї на зо­лотій бархатці, широкій, так що пальця, мабуть, у два, золотий єднус і у коль­ці зверху камінець червоненький... так так і сяє». Носила Маруся баєву червону спідницю, тоненьку біленьку сорочку, картату плахту, шовкову запаску, кала­майковий пояс, сині суконні панчішки, червоні черевички, а біля пояса трима­ла хусточку мережовану. Довгі чорні коси заплітала дрібушка за дрібушкою та заквітчувала їх різнокольоровими стрічками. Маруся виглядала як «городянські дівчата», як панночка.

Василь, який з першого погляду покохав Марусю, теж був вдягнений дуже пристойно і на весіллі товариша поклав більший за інших викуп, що свідчило про працелюбність і достаток хлопця. Він був сиротою, але подався у місто і став свитником. Хазяїн, де Василь працював, хотів одружити хлопця із красунею-до- чкою та взяти його в прийми, але Маруся заступила хлопцеві світ.

Наум і Настя з щирим серцем приймали Василя у хаті, але коли хлопець прий­шов свататися, відмовили. На вмовляння старостів, на сльози і прохання Марусі Наум відповів, що ніколи не згодиться на одруження своєї доньки з Василем.

Мудрий батько розуміє, що Василь був би добрим чоловіком Марусі, але він добре знає життя і передбачає, що сироту при першій нагоді заберуть в армію. Як тоді житиме Маруся? Ні жінка, ні вдова. Не шанують солдаток на селі, збит­куються з них, ніхто не вірить у те, що вона чесно чекає чоловіка. Діти солдатів ростуть без батьківського ока, без чоловічої науки, хазяйство хиріє. Наум знає, що дядьки не допоможуть Василеві найняти заміну, а як він сам почне допома­гати, то вийде так, що тягтимуть з нього до останньої копійки, а справа не ви­рішиться.

Василеві залишається лише одне — самому заробити на найманця, виправи­ти папір. Тільки тоді Наум згодиться на весілля.

Замислився Василь над словами Наума, визнав їхню правдивість, пішов за­робляти гроші до купців, вивчився читати, рахувати. Хазяїн помітив старанність хлопця і пообіцяв, що сам знайде найманця, сам заплатить хоч і п’ятсот рублів, а Василь потім буде відробляти.

Здається, що молодих чекає довге щасливе життя. Але коли Василь надовго поїхав у справах, Маруся дуже журилася, тужила за коханим. Вона передчувала, що не діждеться Василя.

Заробив Василь великі бариші хазяїнові, летів, мов на крилах до Марусі, але не на те весілля втрапив: не на посаді побачив свою кохану, а мертвою на лаві. І вини ні на кому немає: пішла по гриби, застудилася і згасла, як свічечка.

Чому ж життя буває таким несправедливим? Здавалося, що такі гарні люди, як Маруся і Василь, створені для щастя, а їхнє кохання, яке перемогло усі забо­рони, має бути вічним. Але вони так і не пізнали щасливого подружнього життя через майнову нерівність і соціальну несправедливість.

Повість «Маруся» стала улюбленим твором простих українців. Та й видатні письменники того часу захоплювалися благородними, душевними, працьовити­ми, скромними героями твору.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 131 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz