ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Образи Гонти та Залізняка (за поемою «Гайдамаки»)

Ставлення Шевченка до гайдамаків. (Поет захоплюється героїзмом повстан­ців. Вони для нього є справжніми героями, орлами, які на ґвалт України зле- тілися, щоб рятувати її:

Літа орел, літа сизий Попід небесами.

Гуля Максим, гуля батько Степами-лісами.

Ой літає орел сизий,

А за ним орлята;

Гуля Максим, гуля батько,

А з ним хлоп’ята.)

II.     Історизм і народність образів повстанців.

1.    Народні пісні та перекази про ватажків народного повстання. (Створю­ючи образи керівників повстання, Шевченко керується в основному на­родними переказами та піснями. У них говориться про те, що Максим Залізняк мріяв продовжити справу Богдана Хмельницького. Ставши на чолі повстання, він думав не про себе, а про долю народу.

Про Гонту Шевченко чув багато народних переказів і легенд, у яких опо­етизовується мужність і завзяття цього ватажка.)

2.    Максим Залізняк — народний ватажок. (Максим Залізняк — улюбленець народних мас, єдиний шанований і незаперечний авторитет для коліїв. «У нас один старший — батько Максим», — каже запорожець. Кобзар Во­лоха, виконуючи прохання повстанців, співає славу Залізнякові. У пісні він відтворює волю Максима, його організаторські здібності:

...Загадає

Чи бити, чи пити.

Чи танцювать, то й ушкварять.

Аж земля трясеться.

Заспіває — заспівають.

Аж лихо сміється.

У взаєминах з рядовими гайдамаками ми бачимо «щиру душу» ватаж­ка. Повстанці для нього — не безлика маса, а велика родина: сини, діти, яких він любить, а вони його слухають не зо страху чи з примусу, а з ве­ликої любові і пошани.)

3.    Образ Івана Гонти. (Іван Гонта, як і Максим Залізняк, — історична осо­ба. Він перейшов на бік повстанців, бо, перебуваючи на службі у поль­ського магната, бачив, як конфедерати знущаються з людей, зневажають український народ.

У народних переказах немає свідчень про вбивство Гонтою своїх синів- католиків. Шевченко вводить у поему цей епізод, щоб підкреслити від­даність ватажка справі. У цьому Гонта схожий на гоголівського Тараса Бульбу, б о не може відступити, інакше не зможе потім вимагати вико­нання присяги від інших учасників повстання.)

ПІ. Звертання Шевченка до нащадків. (Повстання гайдамаків було жорстоко придушене об’єднаними силами поляків і військ російського царя. Максима Залізняка затаврували і відправили на вічну каторгу до Сибіру, де губляться його сліди. Гонту як підданого Польщі було віддано до суду. Його люто ка­тували, а потім стратили.

Тарас Шевченко поемою «Гайдамаки» будить приспану свідомість нащадків славних повстанців, нагадує їм про героїчне минуле. Поет незадоволений па­сивністю народних мас, покорою панам:

А онуки? їм байдуже.

Панам жито сіють.

З    болем у серці Шевченко говорить про те, що нащадки гайдамаків не зна­ють, де могила Гонти, де поховали «мученика праведного», де спочиває За­лізняк, «душа щира». Тепер на Україні «кат панує, а їх не згадають».

Але боротьба гайдамаків не була марною. Залишилися пісні, перекази, ле­генди, які розповідають нам про славне минуле України, про запеклу, геро­їчну боротьбу за її свободу.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 133 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz