ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входа



Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Історична основа та образи-персонажі поеми Т. Шевченка «Еретик»

I.      Історична основа поеми «Єретик». (Поема «Єретик» має ще й другу назву — «Іван (Ян) Гус». Єаме так називав її сам поет у листах до Пантелеймона Ку- ліша.

Події, описані у творі, відбуваються у XIV — поч. XV ст. в Чехії, коли чесь­кі селяни і ремісники повстали проти німецького дворянства та імператора, якого підтримував Ватикан.)

II.     Образи-персонажі поеми.

1.     Ян Гус — один із перпіих керівників повстання. (Ян Гус був ідеологом чеської реформації — соціально-політичного руху проти католицизму і влади феодалів. У своїх проповідях Гус виступав проти Ватикану, закли­кав відібрати у духовенства землю, скасувати привілеї, вимагав заборони продажу індульгенцій.

Шевченко називає Гуса «правдивим», «добрим», «людиною, що не про­бачає церкві її гріхи, не боїться її сили, суворо звинувачує папу римсько­го та всіх гнобителів:

Кругом неправда і неволя.

Народ замучений мовчить.

І на апостольськім престолі Чернець годований сидить.

Людською кров’ю шинкує І рай у найми оддає.»)

2.     Колективний образ служителів католицької церкви. (У створенні цього образу чітко відчутна антипатія поета до католицького духовенства, яке Ян Гус називає «лютими звірами», що прийшли в «овніх шкурах і пазурі розпустили».

Автор поеми у монолозі порівнює ченців із собаками, що чекають на смерть Яна Гуса, товпляться круг тіари (корони папи римського з хрес­том зверху), в’ються, як гадюки. Шевченко називає їх сараною, галиччю, воронами, порівнює з котами, що гризуться за мишеня, бугаями. Ці «роз­бійники», «людоїди», «гладкі та червоні» проповідують

Євої догмати!., кров, пожари.

Всі зла на світі, войни, чвари.

Пекельних мук безкраїй ряд...)

3.     Образ народу. (Єила Гуса — в його тісному зв’язку з народом, який ві­рить своєму проповіднику. По всій Празі чути глухий гомін чехів, які уго­лос лають «і цесаря, і Вячеслава, і той собор тисячоглавий». Люди не ві­рять ченцям, які викликають Гуса в Констанц, не хочуть відпускати його. Але коли проповідник рішуче заявив, що не боїться смерті, народ прово­джає його, «мов діти батька».

Ємерть Гуса не зламала героїчного духу чеського народу:

Малою сім’єю Зійшлись чехи взяти землі З-під костра і з нею Пішли в Прагу.)

III.     Значення поеми «Єретик». (У поемі «Єретик» поет показав картини жит­тя чехів XIV—XV ст., за якими чітко простежувалося безправне становище українського народу. Початкові слова Яна Гуса про римського папу звинува­чували всіх гнобителів. Після виходу поеми ці слова з невеликими змінами зазвучали піснею, яка була спрямована проти царя:

кругом неправда і неволя, Народ замучений мовчить. А на російському престолі Кабан годований сидить.)



Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 151 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz