ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 5
Гостей: 5
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Фантастичне і реальне у баладі Т. Шевченка «Причинна»

Балада як жанр розвинулася з усної народної творчості, пройшла довгий шлях розвитку, змінюючи свою форму і зміст.

Баладу «Причинна» Тарас Шевченко написав 1837 року, тобто тоді, коли поет був ще кріпаком. Вона багато в чому продовжує традиції української та лі­тератур інших народів: початкова картина буремної ночі, загадкові події, різкі контрасти, смерть героя. Сюжет твору Шевченко цілком узяв із народних пі­сень, які він міг чути у дитинстві на Україні чи прочитати у збірках.

Дівчина-сирота, в якої «ні батька, ні неньки; одна, як та пташка в далекім краю», щиро покохала юнака. Але він повинен поїхати в далеку дорогу: «Обі- щався вернутися, та, мабуть, і згинув». Дівчина не може забути коханого, і, щоб трохи зарадити її горю, ворожка дала зілля, яке перетворило дівчину на мару, що напівсонна блукає в гаю, де її залоскотали русалки. Коханий, який приїхав на ранок, гине від горя. Громадою поховали хлопця і дівчину.

Посадили над козаком Явір та ялину,

А в головах у дівчини Червону калину.

У цьому творі Шевченко майстерно переплітає фантастичне з реальними картинами. Найперше це картини природи. Дніпро «реве та стогне», вітер «за­виває», сичі «перекликаються», ясен «раз у раз скрипить». Звуки, що стосуються розбурханої природи, викликають почуття тривоги. Дія відбувається у безлюдній місцевості в пору, коли «треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів».

Після романтичного зачину розгортається напружений, драматичний сюжет. У лиху буремну ніч над Дніпром щось біле блукає. То бідна дівчина-сирота, яку торік покинув коханий. На білому світі вона одна «як та пташка».

Шевченко називає дівчину «молоденка», «чорнобрива», «дівчинонька». Поет підносить почуття кохання своєї героїні, яка від щирого серця полюбила «ко­зацькії очі», вірно чекає козака, бажає полинути за синє море і знайти там ми­лого. Шевченко не вказує на обставини, які розлучили закоханих. Відомо тіль­ки, що це були чужі люди, які потім і поховали молодих. У ліричних відступах Шевченко висловлює щире співчуття героїні:

Така її доля... О Боже мій милий!

За що ж ти караєш її, молоду?

За те, що так щиро вона полюбила

Козацькії очі? Прости сироту!

про вірність і любов козака Шевченко говорить стримано, але ми відчуває­мо, що письменник любить і цього героя:

Утомився вороненький.

Іде, спотикнеться, —

Коло серця козацького Як гадина в’ється.

Передчувало серце козака недобре, — і не помилилося: зустріла його кохана на півдорозі до села, але була вже мертвою.

Шевченко ні в чому не відходить від вимог до жанру: в драматично напруже­ному сюжеті має бути елемент фантастики.

У баладі «Причинна» фантастика тісно пов’язана з народними вірування­ми. Відомо багато народних пісень про русалок. Пісня, яку співає мати-русалка, безперечно, фольклорного походження:

Ух! Ух!

Солом’яний дух, дух!

Мене мати породила,

Нехрещену положила.

Єдиний фантастичний епізод у творі — це поява русалок, які місячної ночі вийшли з річки, щоб погрітися у світлі нічного світила, потанцювати і поспіва­ти пісень.

Відомі народні перекази про русалок, дівчат, які потопилися і Бог не при­йняв їхні душі до себе. Ці фантастичні істоти, натрапивши на самотню людину, можуть залоскотати її до смерті. Так сталося і з героїнею балади «Причинна». Але перш ніж сказати про те, що русалки залоскотали дівчину, поет передає її тяжкий душевний стан: «...Стала... в серце коле!»

Балада «Причинна» багато в чому повторює досвід О. Пушкіна, В. Жуков­ського, А. Міцкевича, Л. Боровиковського, А. Метлинського. Але Шевченко пі­шов далі своїх попередників. Він не акцентує увагу на фантастичному, а показує страждання простих людей.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 178 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz