ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 28
Гостей: 28
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Психологія та побут українських селян (за твором І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»)

I.      Селяни й кріпацтво. (Кріпацтво дуже позначилося на психології селян; зі сти­лю життя старих Кайдашів бачимо, як саме воно позначилося. Омелько Кай- даш був працьовитою людиною. Проте за часів панщини він звик до примусо­вої роботи, яка зламала його волю; а ще він упродовж життя не навчився щось вирішувати, залишився інертним та морально слабким. Звідси його пияцтво, невміння вирішити родинні проблеми. На психіку Кайдашихи теж вплинули роки, проведені в молодості на панському дворі. Там вона навчилася домага­тись панської ласки, стала на інших селян дивитися з погордою, як на друго­сортних людей. В її характері є багато чого від психології слуги — дволикість, підлещування до вищих, гордування нижчими.)

II.     Фольклор у селянському житті. (Фольклор народу залежить від його характе­ру. Характер українського народу — жартівливий, та разом із тим дуже поетич­ний, мрійливий. Це ми бачимо в обрядах та у мові персонажів. Ліричну тему задають та підтримують в основному Лаврін та Мелашка. У мові Кайдашихи, Мотрі, Петра — цілий розсип народного гумору: прислів’я, приказки, народ­ні метафори (згадаймо, як мальовничо Петро описав сільських дівчат). А от розмова Мотрі з матір’ю дуже нагадує жалібні родинно-побутові пісні про злу «свекруху, що полум’ям дише».)

III.     Ставлення селян до релігії. (Зовні більшість селян, зображених Нечуєм- Левицьким, дуже набожні. Але, по-перше, на селі побутувала велика кількість повір’їв та забобонів, іноді абсолютно безглуздих. Наприклад, п’ятничний піст, який витримував Омелько Кайдаш чи щорічні походи баби Палажки до Києва. По-друге, люди часто нехтували християнськими засадами в побуті: це постійні сварки, плітки, пияцтво, бійки тощо. Тому релігійність героїв «Кай- дашевої сім’ї» має сатиричний відтінок.)

IV.     Модель родинних стосунків.

1.     Чоловік та дружина. (У повісті «Кайдашева сім’я» ми бачимо фактично три різні родини — Омелько та Маруся, Петро й Мотря, Лаврін та Мелашка. Хоча всі вони досить благополучні, в кожній із них стосунки між чолові­ком та дружиною складалися по-різному. У першій головує дружина: Ма­руся практичніша, психологічно сильніша за чоловіка, вона вміє ним керу­вати та іноді, здається, зневажає. Усі спроби Омелька протистояти її владі виглядають блідо. Петро й Мотря варті одне одного: вони обидва не з тих, хто стерпить образу, прагматичні, самостійні, хазяйновиті. Лаврін та Ме­лашка постійно загартовуються в родинних сварках, але якщо брати окре­мо, то вони, напевно, найщасливіше подружжя з цих трьох. Лайка в них не є неодмінним атрибутом життя, їхні стосунки керовані любов’ю.)

2.     Батьки й діти. Війна між Кайдашами.

V.       Ставлення до господарства, приватної власності.

VI.     Егоїзм. (Егоїзм — це якість, без якої людині важко прожити. Але надмірний егоїзм також може зруйнувати життя. Ми спостерігаємо це в «Кайдашевій сім’ї»: герої опікуються тільки своїми інтересами, не звертаючи увагу на по­треби інших людей. Ці люди, в свою чергу, не хочуть поступатися своїми по­требами та дають відсіч. Егоїзм викликає байдужість та ворожнечу, від якої страждають усі. Згадаймо історію з горбиком на дорозі, який ніхто із селян не хотів розкопувати, «бо всі їздять, чого я один буду копати». У Кайдашевій сім’ї ланцюгова реакція почалася з Марусиної спроби підкорити Мотрю.)Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 171 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz