I. Час, відображений у романі Ф. Достоєвського «Злочин і кара». (Роман «Злочин і кара» (1866) відображає час і настрої пореформеної Росії. Передова інтелігенція, що очікувала позитивних змін у країні після реформи 1861 р., була глибоко розчарована станом суспільства, у якому ще більше заглибилися соціальні суперечності.)
II. Дослідження автором глибинних душевних аспектів героїв роману «Злочин і кара».
1. «Психологічний звіт одного злочину». (Так сам Достоєвський визначив задум свого твору, в якому детально змалював психологічний стан свого героя до злочину і після нього.)
2. Психологія «особистого інтересу». (Втіленням цієї психології в романі є Лужин, життєвий ідеал якого звучить так: «Возлюби перш за все самого себе, бо все на світі на особистому інтересі засноване».)
3. Психологія торгаша. (Багатство і влада над кріпаками розбестили Свидри- гайлова. Він повністю зневажає будь-які моральні норми, бо вважає, що все можна купити за гроші.)
4. Залежність психології людини від суспільства, у якому вона живе. (Несправедливий соціальний устрій зумовлює поведінку людини, її психологію.)
III. Зображення несправедливого соціального устрою Росії XIX ст.
1. Картина убогого життя широких верств населення. («Задавлений бідністю Раскольников живе в районі Сінної площі», який населяють торговці, ремісний люд, дрібні чиновники, тобто «маленькі люди». І щодень перед героєм постають картини убогого життя цих людей. Особливо вражає історія родини Мармеладових.)
2. Галерея «ділових людей». (У романі зображено цілу галерею «ділових людей», що паразитують на людському горі: шахрай Кох, який скуповує у старої лихварки прострочені речі; власник пивної Душкін, купець Юшин, що здає підозрілі дешеві номери. Луїза Іванівна, Дарія Францевна, що торгують жінками.)
3. Лужин і Свидригайлов — породження капіталізму. (Капіталізм, що зароджується під час подій роману, підносить людей певного психологічного
складу, таких, як Лужин і Свидригайлов. Адвокат Лужин вважає себе вищим за інших. Цей ділок нової формації вважає, що потрібно відкинути будь-який моральний обов’язок перед іншими людьми. Авантюрист — поміщик Свидригайлов — розбещений цинік, на совісті якого кілька смертей.)
4. Мораль несправедливого суспільства. (За існуючого устрою досить часто розумні, добрі, шляхетні люди ведуть жалюгідне життя — Раскольни- ков. Соня Мармеладова, Катерина Іванівна, Дуня Раскольникова. Водночас інші, обмежені, підлі, нечесні живуть у розкоші і достатку — Лужин, Свидригайлов. Несправедливий устрій породжує безсовісну мораль: усе в цьому світі продається і купується.)
IV. «Злочин і кара» Ф. Достоєвського — соціально-психологічний роман. (У романі Ф. Достоєвського «Злочин і кара» надзвичайно майстерно поєднані глибоке проникнення в найпотаємніші куточки людської душі з об’ємними картинами життя соціуму, з’ясовуються зв’язки між долею людини і станом суспільства.)
Похожие сочинения
|