ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 45
Гостей: 45
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості та літературі

В той час була честь і слава Войсковая справа.

Сама себе на сміх не давала, Неприятеля під ноги топтала.

Народна дума

Щасливий той народ, який знає свою історію, але найщасливіший — той, хто має минуле, яким можна пишатися. Людина лише тоді стає активним, не «мерт­вим» представником нації, коли досконало знає, хто вона, з якого роду, кому за­вдячує мирним небом над головою. Про таких мужніх захисників і поборників рідної землі розповідає усна народна творчість та художня література.

Українські пісні і думи допомагають нам побачити й оцінити всі найважливіші віхи історії українського народу. Улюбленими героями таких творів стають і коза- ки-запорожці, і видатні гетьмани, і звичайні селяни. Дуже багато взірців народної творчості присвячено Богдану Хмельницькому, який постійно дбав про волю рід­ного народу. Велич гетьмана в тому, що він виражав прагнення народних мас і вів їх на визвольну боротьбу. Саме ці звитяжні подвиги народного месника глибоко вплинули на творців, які оспівали його постать у піснях та думах.

Так пісня «Чи не той то хміль, що коло тичин в’ється!» була створена на честь першої перемоги Богдана над шляхтою під Жовтими Водами. Народ зобразив Хмельницького як могутнього й мудрого ватажка:

А я ляхів не боюся і гадки не маю —

За собою велику потугу я знаю...

Так говорить сам гетьман! Основна сила його в тому, що він з народом — єди­не ціле. І хоча шляхта збиралася залишитись на Україні надовго («становили собі ляхи дубовії хати»), вона все ж таки не витримала та почала «в Польщу утікати».

Після першої перемоги надійшли інші: під Корсунем, під Пилявцями та бага­то ще славних подвигів явили світу козаки зі своїм непереможним ватажком.

Героїчні події визвольної війни проти польської шляхти і сам Богдан Хмель­ницький як народний герой зображені також у багатьох народних думах. Він за­хищає всю українську «голоту», вигукуючи гасло:

Козакам козацькі порядки подавати.

За віру християнську одностайно стати!

Гетьман не допустить поневолення та національного пригнічення України. Тому й засуджував негативні вчинки козацьких старшин, які інколи переходили

на бік ворога. Прикладом цього явища є епізод з думи «Хмельницький і Бара- баш», де зрадник Барабаш говорить:

Нащо нам, козакам, козацькі порядки давати?

Чи не лучше нам із ляхами, мостивими панами

З упокоєм хліб-сіль повік-вічний уживати?

За ці слова він був покараний козаками-полковниками, щоб назавжди «ко­закам козацькі порядки давали, а козаки запорожці Хмельницького гетьманом вибирали». Саме цими рядками показані справедливі вчинки політичного курсу кмітливого та відважного патріота України — Хмельницького.

Але не тільки у творах усної народної творчості зустрічаємо образ видатно­го українського гетьмана. Він надихав багатьох поетів і письменників художньої літератури. Згадаймо поеми Т. Шевченка («Гайдамаки», «Великий льох»), роман П. Куліша «Чорна рада», роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай», роман- панораму П. Загребельного «Я Богдан» тощо. Це дуже обмежений список літера­турних творів, де образ Богдана Хмельницького подається як чоловіка, який міг би керувати народом і дати лад політичній системі того часу. Зараз ми чуємо ба­гато тверджень щодо укладання Хмельницьким мирного договору з Москвою. Бо не знали на той час, що зробить ця могутня держава з українцями.

На мій погляд, вболіваючи серцем за долю України, Хмельницький дбав про те, щоб її не розшматували турки і татари, шведи, німці та поляки. Він наполягав на рівноправ’ї та братерстві.

Я впевнена: це не його вина, що політика Росії на багато поколінь відклала доброчинну справу щодо розвитку братньої нації. Яку багато століть назад розпо­чав Богдан Хмельницький, але хоча

...Хмельницький помер.

А слава його козацька не вмре, не поляже.

Тому український гетьман залишиться в ореолі слави, уособлюючи собою справжнього патріота нашої країни. Він буде жити не тільки у назвах вулиць, пар­ків, скверів, а й у серцях всіх поколінь вільних українців.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 189 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz