ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Звеличення національних героїв в українському героїчному епосі

Про наші битви на папері голо.

Лише е піснях вогонь отой пашить...

Ліна Костенко

Сьогодні, коли наша Україна стала й упевнено йде шляхом незалежності, ми з особливою повагою і шаною вдивляємося у постаті тих героїв, які свого часу боролися і віддавали життя за її свободу й суверенність. їх немало було в слав­ній історії нашої країни, імена цих відважних синів рідної землі золотом вкарбо­вані в її пам’ять. Безумовно, кожен народ із давніх-давен прагнув до поетичного осмислення власної історії — минулого і сучасного, мріяв зазирнути у майбутнє. Це осмислення і відтворила усна народна творчість, що зберегла для нащадків дух і події далеких епох. Не можна без хвилювання читати народні балади, легенди, перекази, поринати у світ казок, слухати героїчні думи та чарівні пісні.

До кращих із них належать історичні пісні «Зажурилась Україна, що нічим прожити», «Гей, не дивуйтесь, добрії люди», «Чи не той то хміль». Не можна без гордості й захвату читати рядки:

Ой чи бач, ляше, як козак пляше На сивім коні горою.

з мушкетом стане, аж серце в’яне,

А пан од жаху вмирає.

Із рядків історичних пісень постають перед нами славні герої — самовіддані сини України, що серцем і шаблею боронили землю. Вони, ці непереможні ге- рої-козаки, і зараз наче серед нас, бо словом безіменних авторів вони, як спалах, освітлюють душу, сколихують високі громадські почуття, наповнюють серце без­мірною любов’ю до рідної землі. Ми не знаємо авторів цих історичних пісень, але низько вклоняємося їм за слово правди і пам’яті. За те святе почуття, котре вкла­ли вони в наші душі ці перлини народної творчості.

Історичні пісні часто є своєрідним художнім історичним документом окре­мої епохи, бо лише з нього можна скласти реальне уявлення про ту чи іншу по­дію. Але з особливою любов’ю і повагою створили безіменні піснярі образ Богда­на Хмельницького, що став символом визвольної боротьби українського народу 1648—1654 років.

Чи не той то хміль, що коло тичин в’ється?

Гей, той то Хмельницький, що з ляхами б’ється.

Гей, поїхав Хмельницький і к Жовтому Броду,

Гей, не один лях лежить головою в воду.

З цієї історичної пісні «Чи не той то хміль» постає наша історія. Вона сповнює серця кожного українця любов’ю і гордістю, вчить нас поваги до сивої давнини. Тому, на мою думку, це — безцінний скарб, який ми мусимо зберегти і передати нащадкам. Не можна не згадати пісню «Зажурилась Україна, бо нічим прожити». У ній яскраво описано легендарні події, які давно вже минули. Перед нами по­стають козаки, які обороняють рідну землю і волю свого народу; серед них — на почесному місці Богдан Хмельницький. Він оспівується народом як досвідчений полководець, мудрий воєначальник, який не боїться того, що «іде ляхів сорок ти­сяч хорошої вроди». Адже за ним «велика потуга» — народ, який довіряє йому:

А я ляхів не боюся і гадки не маю...

Іще й орду за собою веду:

А все, вражі ляхи, на вашу біду.

Одним із найближчих сподвижників Богдана Хмельницького був Максим Кривоніс, який зі своїм Черкаським полком здобув низку блискучих перемог над шляхтою на Поділлі. Цьому героєві присвячено пісню «Гей, не дивуйтесь, добрії люди». Богатирська сила Кривоноса, який у пісні називається Перебийносом, розкривається у широких батальних картинах:

А Перебийніс водить чимало І сімсот козаків з собою.

Рубає мечем голови з плечей,

А решту топить водою.

Цей бравий козак «ляцькую славу загнав під лаву», поклав кінець пануванню шляхти, що попивала «на тій Україні меди та вина ситнії».

Український епос, що склався в умовах звитяжної боротьби народу за націо­нальну незалежність, в епоху, позначену найвищим виявом сил, розуму, здібнос­тей, таланту духовного, і сьогодні зберігає свою неперехідну естетико-патріотич­ну цінність.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 131 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz