ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 19
Гостей: 19
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Одвічна проблема стосунків між свекрухою та невісткою (за повістю І. С. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я»)

Повість «Кайдашева сім’я» — вершина творчості І. С. Нечуя-Левицького. За визначенням І. Я. Франка, вона належить «до найкращих оздоб українського письменства». Головним для повістяра є показ конкретних буденних ситуацій, в яких виявляються змізернілі під впливом обставин людські душі. Саме такі душі.

що поступово занепадали, мали образи жінок родини Кайдашів. Чому вони ста­ли жорстокими, байдужими, озвірілими в кінці твору? Може, тому що занепадали морально. Маючи в душі добрі начала і наміри, врешті-решт вони втрачають іх і зрівнюються з усіма.

Як розуміти все те, що лежить в основі сварок? Саме ареною дрібновласниць­ких низьких пристрастей стає родинне життя Кайдашів. А як же все починалось?

Першим одружився поміркований Карно, він узяв собі за дружину досить за­безпечену, із крутим характером («брикливу») та з гарним посагом дівчину Мо- трю. Вона має почуття власної гідності, не придушене кріпосництвом. Мотря захищає себе і свою родину від нападок свекрухи. Хоча слід зауважити, що на­справді Мотря і Кайдашиха багато у чому схожі, тому разом ужитися вони не мо­жуть. Ненависть жінок зростає щодня, руйнуючи родину. Це могла припинити Маруся Кайдашиха, будучи старшою й досвідченішою. Але вона справжня гос- подиня-кріпосниця. Автор вживає влучне порівняння: «Вона стояла над душею в Мотрі, наче осавула на панщині, а сама не бралась і за холодну воду». На лю­дях свекруха чванлива і манірна, безсоромно бреше сусідам про ліниву невістку. Письменник точно показує дрібновласницький егоїзм і лицемірство Кайдашихи, які й призводять до конфліктів з родиною сина. Нормальних стосунків — і люд­ських, і родинних, і хазяйських в такій ситуації бути не може. Тому й починає Мотря красти у неї яйця, ображати, а іноді і битися зі свекрухою. Як же треба не­навидіти одна одну, щоб вибити око у бійці за мотовило, пропонувати чоловікові (Карпові) прив’язати рідну матір мотузком до стовпа на вигоні, називати її «лю­тою змією». Злість і напруження у родині зростають з кожним днем.

А чи зміниться щось, коли у дім увійде нова невістка, бо за характером вона лагідна, спокійна й покірна?

Мелашка — дружина Лавріна, дівчина з бідної багатодітної родини. Вона «за­сліпила йому (Лавріну) очі, так разом заманила серце, що вона йому здалась не дів­чиною, а русалкою». Мова кохання наповнює рядки повісті емоційністю, красою природи, поетичністю. З перших днів спілкування з Кайдашихою Мелашка, бідна тендітна молодиця, відчула, що потрапила у пекло. Стара відверто насміхалася з її маленького зросту, з її вміння господарювати. Вона все зносила мовчки, не встря­вала у різні родинні конфлікти. Та поступово невістка втягується в сварки і бій­ки. Разом з усіма вона воює за півня, коня, порося, а зрештою й за грушу. І в цих суперечках уже не поступається перед Кайдашами. Замість поетичних слів лірич­ної пісні, Мелашка починає лаятись й насилати прокльони так само, як і Мотря.

Кайдашиха та її невістки вже не могли жити інакше. Сварки, колотнеча, об­рази — стиль життя цієї родини.

Хто ж винен у цьому? причин багато! Думаю, що І. С. Нечуй-Левицький ці нескінченні сварки розцінює як трагічний результат скасування кріпацтва та зни­щення козацтва в Україні.

Поміщицьке беззастережне володарювання поступово змінюється буржуазни­ми ринковими законами і правилами. Найбільшою цінністю стає приватна влас­ність, а для селянина — це земля. Саме розподіл майна, землі, прав і стає головною причиною конфліктів у родині Кайдашів. Також можна визначити ще такі аспекти сварок: конфлікт через обмеження особистої свободи. Кожна людина хоче бути са­мостійною, представникам різних поколінь важко жити під однією стріхою. Тому інколи й сміється автор зі своїх героїв. Але той сміх має серйозне підґрунтя. Він виходить з уболівання і стурбованості письменника за подальшу долю українсько­го народу. А турбуватися є про що й сьогодні. Час спливає, а проблеми родинного життя залишаються. Зараз і кріпацтва нема, і рівноправ’я є між чоловіками та жін­ками, і економіка розвинена, і освіту здобувай, яку хочеш. Що заважає мирно спі­віснувати різним поколінням? А все залежить від інтелігентності душі кожного, від шукання компромісів, «золотої середини», яку треба шукати всім і завжди.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 212 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz