ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 53
Гостей: 53
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Пошук ідеалів у романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Олесь Гончар, аналізуючи творчу спадщину автора першого в українській лі­тературі соціально-психологічного роману, писав про те, що з появою романів і повістей Панаса Мирного в «українську художню прозу ринула повінь народно­го життя з усім розмаїттям людських характерів». Так, Панас Мирний своє життя пов’язав з життям народу, зосередив увагу на основній проблемі часу — пошукові ідеалу в суперечливому суспільстві.

Хто головний герой роману? Безумовно, народ! На тлі народного життя чітко вимальовуються постаті Мотрі, Чіпки, Максима, Галі, Грицька та інших героїв. Га­даю, кожен із них має свій ідеал у житті. Всі вони пішли різними шляхами, навіть діаметрально протилежними. Одні пішли чесною, хоч небагатою працею хлібороба, інші — достатком завдяки кривавому злочину, зробили вибір між спокійним ро­динним життям і злодійкуватими товаришами-п’яницями на користь останніх.

Хоча б узяти образ Мотрі, вона мала скалічене життя, їй через соціальні не­гаразди не випало на долю щастя. Але жінка любить землю. Її ідеал — самовідда­на праця на землі. Як раділа вона, коли їй дісталось «днів на десять поля». Земля окрилила жінку, вселила надію. Та гострим ножем у серце вдарила неправда — ві­дібрали ту довгоочікувану «годувальницю». А далі біда за бідою: пияцтво Чіпки, катування його солдатами... І серце матері почало бунтувати... і ненавидіти. їй здалось, що в біді винні й москалі, й односельці, влада і рідний син. Вона обурена вчинками Чіпки, проте їй болить його безталання. Але мати вибирає совість, сама викриває злочини сина. Сумління покарало злочин!

А що ж Чіпка? Як з його ідеалами?

Мабуть, спочатку їх було чимало, бо ріс він добрим, розумним, допитливим хлопчиком. Так трапилось, що в житті йому зустрілося небагато хороших людей. Більше ображали. Тому Чіпка вирішив, що найкращим ідеалом для нього буде помста. Спочатку це були горобці, які Христа не шанували, потім багатій Бо­родай, що побив за непослух, потім пан, який одбирав плоди селянської праці. Раз ставши на шлях злодійства, розбою, пияцтва. Чіпка не міг від нього відмо­витись. Соціальні умови, вороже оточення знівечили парубка, розтоптали його. Найстрашніше, мені здається, те, що Чіпка взагалі втратив ідеали. Він загубив віру в справедливість, у людяність. З «правдошукача» він перетворився на кримі­нального злочинця.

Шукав ідеалів у житті і Максим. Панас Мирний змальовує його здоровим, кмітливим, фізично дужим. Проте соціальні умови теж сформували в його особі «зайву людину». Так, він був «палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк». Та гірка доля солдата, де «учили, щоб бити, били, щоб учити», вбила ідеали Макси­ма. Казарма зламала небуденну силу. Горілка, до якої він звик, вимагала грошей, а їх солдат не мав, тому й почав грабувати цивільне населення; Максим все життя прагнув до волі, але не знайшов розумного застосування своїй енергії, і всі його ідеали звелися лише до пияцтва та грабунків.

На прикладі образу Максима Панас Мирний довів, що в умовах постійних утисків і знущань з людини формується тип гульвіси, який марно витрачає здо­рову силу й енергію, іде крученими дорогами.

Не менш страдницькою стає і доля Галі, коханої дружини Чіпки. Вона багата наречена, але це не робить її щасливою. Дівчина любить і ладна все віддати, щоб урятувати коханого від негараздів. Саме кохання і щастя — ідеали Галі. Але не в її слабких силах знищити соціальну несправедливість, і вона стає жертвою своїх ідеалів, вибираючи собі страшний шлях — самогубство.

Кажуть, людина — коваль свого щастя. А щастя — то життя згідно з ідеала­ми. Чи може людина сама кувати своє щастя, незалежно від тих умов, у яких вона живе? Це важке питання. Відповіді однозначної бути не може. Так хочеться, щоб сталося диво, щоб в усіх героїв роману було щасливе життя!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 151 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz