ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Пузир - людина, яка володіє неймовірним багатством, чи жебрак? (За п’єсою І. Карпенка-Карого «Хазяїн»)

П’єса «Хазяїн» — художнє продовження «Ста тисяч» — комедії, що була ство­рена у 1889 році. Там бере початок образ Терентія Гавриловича Пузиря.

Ця соціальна комедія розкриває класові суперечності суспільного буття, ви­криває все те, що заважає суспільному розвиткові. Поступово на арену суспільно­го життя виходять певні типи, вже з новими поглядами. Початок XX століття — це період, коли відбувається активне розшарування селянства. Одні — біднішали, інші — росли як на дріжджах. Пузир — це і є той селянин-мільйонер, скупість і жадібність якого доведені до абсурду. Для нього «аби бариш, то все можна!» Його радують чутки про голод, адже це обіцяє великі прибутки. У нього декілька еко­номій, де працюють робітники; він має тисячі пудів зерна, випасає на своїх полях отари чужих овець... І ось тепер — він мітьйонер. Здавалося б, треба зупинитись. Та де там! Його хазяйське колесо викувало феногенів, ліхтаренків, для яких у світі наживи нічого святого немає. Вони, як і хазяїн, хочуть «користь витягать, хоч би й зубами прийшлось тягнуть».

Досить правдиво, на мій погляд, драматург говорить про життєві принципи свого героя: обдирати, обдурювати, грабувати, оббирати. Для Пузиря несумісні поняття «хазяйнувати» і поняття честі. Автор побоюється щодо знищення такими пузирями самої людської сутності, зведення багатства людської натури до вузько утилітарної мети збагачення і накопичення.

Весь світ стає ареною для купівлі-продажу. Якщо людина не має моралі, не за­хищена культурою, духовністю, вона приведе не тітьки себе, а навіть свою країну до прірви, як влучно підмітив це у п’єсі пан Золотницький у монолозі з метафо­рою безводної хмари — бездуховного суспітьства стяжателів.

Моральна деградація Пузиря робить його психологічним жебраком, призво­дить до комічного і трагічного водночас кінця. Гонитва за грошима перетворює його на безжального звіра. Він лає свого помічника Зеленського, який ще не повністю відібрав землю майнулівських мужиків, проголошуючи йому на докір: «умови люди роблять», з радістю готовий скористатись Пузир бідою людини: ску­повує за безцінь у збанкрутілих селян овець. Відкидаючи добродійність. Пузир дає грошей на притулок, а ось до культури йому абсолютно байдуже, бо ж на ній капітал не заробиш. Поміркований мільйонер зовсім не є дурним і неосвіченим, йому зручно себе так подавати. У Терентія Гавриловича, виходить, немає ні мети, ні перспективи подальшого розвитку.

П’єса «Хазяїн» актуальна і сьогодні. І, можливо, саме сьогодні, а ніяк не рані­ше. Сьогодні, на жаль, багатьма людьми оволоділо «стяжання заради стяжання». Перекреслюються ідеали, духовність, менталітет, врешті-решт — майбутнє Укра­їни. Так, риси поведінки Пузиря дуже нагадують «нових росіян», «нових україн­ців», які для власного збагачення не вибирають засобів, не підкоряються законам честі й моралі. До чого ж ми дійдемо? П’єса закінчилася фізичною і моральною загибеллю головного персонажа. Причина цього — дії наосліп. Чи не треба тим, хто по трупах йде до збагачення, негайно задуматися над завтрашнім днем?!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 132 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz