ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Честь та безчестя персонажів комедії І. Карпенка-Карого «Хазяїн»

 

Що на сьогоднішній день означає поняття «честь»? Кожний це поняття буде трактувати по-своєму. Для одних — це сукупність вищих моральних принципів, повага, пошана, визнання інших перемог. Для інших — це «земля, скот, вівці, хліб, комерція, бариш — оце життя!» Тому і героїв комедії «Хазяїн» можна поді­лити на два табори за цими «поняттями» честі.

Очевидно, людиною честі можна назвати юнака Зозулю, на якого Ліхтарен- ко та Феноген звели наклеп, а Пузир звільнив його як злодія. Зозуля говорить наклепникам: «Та скоріше б у мене рука відсохла, ніж протягнулась до чужого, скоріше б мозок мій висох в голові... Невже ні в кого з вас не поворухнеться сер­це жалем на мої правдиві слова?..» Скажіть, чи може щира, справедлива людина накликати на себе такі прокляття? Я думаю, що ні! Прикро, що Зозуля виявився слабкішим за приспішників «хазяйського колеса». Вирок один — доведений до відчаю, він повісився.

Існує поняття честі й для родовитого поміщика Петра Петровича Золотниць- кого. Це він змушує Пузиря дати гроші на пам’ятник Котляревському, називаю­чи його «страшною дикою силою».

Поняття честі (хоча в деяких її проявах) притаманні дочці Пузиря Соні та вчи­телю гімназії Калиновичу. Однак їм не вистачає волі, мужності, дієвих вчинків (замість розмов), щоб протистояти грубій мужицькій силі Пузиря.

На мою думку, поняття честі існує й для шахмейстра Куртца, який не звик обдурювати людей і, купуючи овець, не хоче наживатися на людському горі, да­ючи таку ціну, яку просять селяни. Це не подобається Пузирю-мільйонеру. Для нього весь світ стає ареною для купівлі і продажу. До якої людської честі йому? Як і його невпинним «помічникам» у гонитві за грошима. Це якась патологічна ненажерливість!

До такої когорти належать Ліхтаренко, Феноген, Маюфес, Зел енський — це люди, для яких не існує поняття честі. Втративши її давно, вони навіть не усві­домлюють потреби в ній. І водночас кожен з них прагне створити ілюзію честі. Наприклад, Маюфес, пропонуючи Пузиреві авантюру з переховуванням овець банкрута Петра Михайлова говорить: «Все діло треба вести без документів, на честь! А кому ж повірить: тілько таким хазяїнам, як ви!.. Ваше слово для всії око­лиці — закон...»

Всі вони живуть за життєвими принципами свого хазяїна, примножуючи його багатство. Але, «щоб... була користь! Це комерчеськпй гендель!»

Отже, актуальність п’єси І. Карпенка-Карого «Хазяїн» полягає в тому, що вона показує нам яскраву картину доби становлення капіталізму, яка дуже схожа з нинішньою. На жаль, існують і зараз горе-хазяї, які ратують лише за примно­ження власних коштів. Сьогоднішні «пузирі» та їхні «супутники» феногени, ліх- таренки приносять не менше лиха трудовому народові, ніж за часів І. Карпенка- Карого. Де ж наші меценати? Чи вони так само прагнуть до «стяжання без жодної іншої мети» у такий складний економічний для України час.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 135 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz