ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Проблема вождя і народу в поемі І. Я. Франка «Мойсей»

Геніальний художник слова, вчений, громадський і політичний діяч, І. Фран­ко залишив колосальну спадщину, яка є не лише безсмертним історико-літера­турним фактом, а й живим явищем нашого сьогодення. На жаль, зараз у душі майже кожного з нас хаос. Руйнуються усі моральні, етичні устої, світом керують кривда та гроші. Люди не хочуть помічати того, що їм не подобається, вірять лише тому, у що хочуть вірити. Не маючи власного погляду на життя, вони «як той ди­вовижний сліпець, що чужим очам вірить» з поеми І. Франка «Мойсей».

Неосяжнеє любить вона.

Вірить в недовідоме:

Фантастичнеє щоб осягнуть.

Топче рідне й знайоме.

Саме так — зневажає рідне й знайоме, зрікається власної віри, добра. Забуваю­чи власні корені, не згадуючи навіть того, що сама вона є часткою природи, част­кою світу. Як бачимо, людство топчеться на місці у незрячості, заганяючи себе в глухий кут самознищення. Замість духовних цінностей на перший план виходять ниці потреби:

М’ясо стад їх, і масло, і сир —

Се найвищая ласка.

То чи здатні ці люди стати борцями за свободу, яка ще й не засіяла на небо­схилі? А хіба психологія рабів-ізра'їльтян не тотожна психології рабів-укра'їнців? Але у будь-які часи, у будь-якому суспільстві завжди знаходиться людина, яка са­мим Богом обрана бути охоронцем людської духовності, пророком злагоди, чис­тоти, краси, гуманності й добра.

Та поклав йому в душу свій скарб Серцевідець Єгова,

Щоб він був, мов світило у тьмі,

Мов скарбник його слова, —

так каже І. Франко про пророка. Але чого вартий поводир без народу? Мойсей це добре усвідомлює, тому веде свій народ до обітованої землі.

Так, з низин тих, мрячних і лячних,

Я хотів їх підвести

Там, де сам став, до світлих висот

І свободи, і честі.

Народ же, хоч і не піднімається до висот почувань і діянь пророка, ставить до нього неабиякі вимоги:

...Щоб і пан наш він був, і слуга,

І мета, і дорога.

Переклавши на плечі Мойсея весь тягар відповідальності і не усвідомлюючи свого історичного призначення, громада не вибачає йому своєї невлаштованості і нужденного існування.

Тому виникає питання: чи спроможна маса піднятися до рівня пророків сво­їх? Настає мить, коли юрба діє всупереч здоровому глузду. Щоб позбавити Мой­сея впливу на уми людей, дехто підбурює юрбу побити пророка камінням. Тоді ж для чого:

Сорок літ, мов коваль, я клепав їх серця і сумління?.. —

запитує у себе цей мужній чоловік. Чи потрібно пророкові ремствувати на невдяч­ність юрби? Як відомо, ніколи не мучать юрбу докори сумління, бо колективних докорів сумління не буває. Але Мойсей не ховає у своїй душі неприязні, він лю­бить їх усіх. Ця любов сильна ще й своєю жертовністю, самозреченістю, бо:

Все, що мав у життю, він віддав Для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї.

Так, Мойсей не сліпий фанатик. Він теж вагається, бо він, як і всі ми, людина. Залишившись наодинці, він не впевнений в доцільності своєї священної справи.

Запізніле каяття, що роздирає душу, майстерно відтворює І. Франко в діалозі Мойсея з темним демоном пустелі Азазелем. Представник цієї ворожої «системи» має намір зруйнувати головне в особистості проводиря — віру в Бога і вищу місію. Та Мойсей знаходить в собі сили протистояти демону, бо впевнений, що кожна справжня людина мусить боротися проти зла, мусить знаходити у собі сили зали­шатися борцем до кінця, бо

Хто здобуде всі скарби землі І над все їх полюбить.

Тоді й сам стане їхнім рабом.

Скарби духу загубить.

А це ніколи не повинно статися!

І саме заповітом українському народові, заповітом людям світу є слова І. Фран­ка: «Не гасіте ж святого огню душ своїх!» Не гасіте! Навпакн, бережіть його, бо це найцінніше, що в нас є.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (19 Октября 2016) | Обновлено | Просмотров: 181 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz